Trh s ropou je v bezprecedentní situaci

29. 4. 2020
Ropný trh zažívá bezprecedentní pokles cen. Cena ropy Brent se tento týden poprvé za 18 let propadla pod hranici 20 dolarů za barel. Americká lehká ropa WTI pak dokonce do záporných čísel. Prodejci, kteří ji v té chvíli nakoupili, musí kupujícímu za každý odebraný barel ještě zaplatit. Podle ekonoma Mendelovy univerzity v Brně Lubora Laciny levná ropa může ekonomikám pomoci mnohem rychleji se zotavit z koronavirové recese.

„Pokud ušetřím na ropě, mohu více utratit za jiné nákupy. To platí pro spotřebitele i pro podniky. Navzdory tomu se takový vývoj trhu hned tak neuvidí,“ uvedl Lacina. Propad cen ropy souvisí s koronavirovou krizí a výrazně sníženou globální poptávkou.

„Ropné vrty nejde ze dne na den „zašpuntovat“, proto když ekonomika přestane fungovat, nabídka zůstává a poptávka výrazně klesne. To vede k poklesu ceny a k situaci, kdy se producenti chtějí přebytků zbavit za „každou cenu“. Není to ale takový problém, jak to vypadá – ropa se obchoduje v měsíčních futures, zmiňované záporné ceny jsou kontrakty na dodání ropy na konci května. Červnové kontrakty stojí úplně jinak – zhruba „normálních“ 20 dolarů,“ uvedl Lacina, podle kterého jde zejména o hru spekulantů, kteří potřebovali za každou cenu uzavřít pozice, aby na konci května nemuseli ropu převzít a uskladnit.

Právě s uskladněním ropy jsou spojené vysoké náklady. „Kdyby snížení cen ropy bylo dlouhodobé, země, jako je Rusko, mohou mít problém s dopady kolabující ekonomiky a vnitřní politickou nestabilitou. Ta může zprostředkovaně ovlivňovat i nestabilitu celého regionu. Historicky trh s ropou vyvolal už několik válečných konfliktů,“ připomíná Lacina.

Pokles světových cen ropy se pozvolna začíná projevovat i na cenách pohonných hmot v České republice. Ty se dostaly po skoro čtyřech letech u benzinu i nafty pod 27 korun za litr. Pokud se ceny ropy udrží delší dobu na úrovni kolem 20 USD za barel, můžeme očekávat další pokles ceny benzínu k 25 korunám za litr, ale také pokles ceny u všech produktů, které využívají ropu nebo její deriváty jako základní surovinu.

Více aktualit

Všechny aktuality