Tornádo bylo sice ojedinělým jevem, s extrémy ale musíme počítat

25. 6. 2021
Lokální výskyt večerního tornáda (24. 6. 2021) na Břeclavsku a Hodonínsku, které způsobilo mnohamilionové škody, byl ojedinělým meteorologickým jevem. Stejně tak současná vlna veder, či epizoda sucha a povodně v minulých letech, konstatuje bioklimatolog z Mendelovy univerzity v Brně Zdeněk Žalud.

„Jen velmi těžko bychom mohli u těchto konkrétních událostí říci, že se jedná o přímý dopad změny klimatu. Co však můžeme tvrdit jednoznačně je, že právě rostoucí počet meteorologických extrémů a jejich zvyšující se intenzita je základním atributem měnícího se klimatu. Jednoduše v atmosféře akumulovaná energie se společně s vyšším obsahem vodní páry bude zákonitě více projevovat. Na tento fakt upozorňují vědci již mnoho let,“ tvrdí bioklimatolog. 

Na růst extrémů do budoucna podle něj upozorňují pro střední Evropu prakticky všechny scénáře vývoje klimatu „Samozřejmě jsou mnohem více společností vnímány, neboť na rozdíl od změny průměrných hodnot meteorologických prvků jako je například zvyšující se teplota, se extrémy z pohledu ekonomických škod, dopadů na krajinu či často i ohrožení obyvatel projevují mnohem razantněji,“ dodal Žalud.

 Kontakt pro bližší informace: prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D.zdenek.zalud@mendelu.cz, tel.: 725 950 925, Ústav agrosystémů a bioklimatologie (AF), zástupce koordinátora týmu Intersucho

 Foto z obce Lužice – zdroj:  https://twitter.com/Intersucho

Více aktualit

Všechny aktuality