Středoškoláci se utkají v mezinárodní soutěži, národní kolo hostí MENDELU

27. 5. 2022
Mendelova univerzita v Brně bude začátkem června hostit národní kolo prestižní soutěže pro středoškoláky s názvem Stockholm Junior Water Prize, která spojuje středoškolské studenty se zájmem o vodu a její udržitelnost. Každý rok tisíce studentů z více jak 30 zemí napříč celým světem soutěží o nejlepší práci, která přímo či nepřímo souvisí s vodou. Po čtvrtstoletí se soutěž poprvé dostává do České republiky.

„Téma vody je v období klimatické uměny velice aktuální. Na naší univerzitě se jím zabývají celé týmy vědců a jsem rád, že se nad tématem zamýšlí i mladá generace. Voda je život a její nedostatek se dotkne v budoucnu nás všech a mladé generace zejména,“ uvedl rektor Mendelovy univerzity v Brně Jan Mareš.

Národní kolo se na MENDELU uskuteční v pondělí 6. června, kdy bude vyhlášen vítěz, který bude reprezentovat Českou republiku. Slavnostní vyhlášení SJWP se koná každoročně od roku 1997 a stalo se oblíbenou součástí Světového týdne vody, který probíhá 23. srpna – 1. září. Finálového kola se účastní vítězové Národních soutěží a jejich práce pečlivě posuzuje porota složená z mezinárodních odborníků na oblast vody a její udržitelnosti. Cenu vítěznému studentovi nebo týmu studentů předává patronka ceny, švédská korunní princezna Viktorie.

„V průběhu let se mnoho nápadů, které začaly jako projekty SJWP, ukázalo jako důležité inovace, které změnily život účastníků i jejich komunit. Mnoho předchozích vítězů pokračovalo v úspěšné kariéře ve světě vody a dosvědčilo, že soutěž pomohla podnítit jejich zájem o vědu a ovlivnila jejich volbu povolání,“ říká organizátor národního kola soutěže Filip Červinka z MENDELU. Vítězkou SJWP pro rok 2021 se stala Američanka Eshani Jha, studentka střední školy Lynbrook High School v San José v Kalifornii. Zabývala se výzkumem, jak jednoduchým a nákladově efektivním způsobem odstranit kontaminující látky ze sladké vody.

Kontakt pro bližší informace: filip.cervinka@mendelu.cz, tel.: 725 280 417

Odkaz na soutěž

Více aktualit

Všechny aktuality