Situace v lesích MENDELU je pět týdnů po silné bouři stabilizovaná, poničené stromy se daří poměrně rychle zpracovávat

31. 7. 2024
Pět týdnů po silné bouři doprovázené nárazovým větrem, která v lesích Mendelovy univerzity (MENDELU) způsobila kalamitu lokálního rozsahu, intenzivně pokračují práce na odstranění jejich následků. Jednou z priorit pracovníků Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny (ŠLP Křtiny) bylo včasné zpracování spadlých stromů i polovývratů, aby nedošlo k znehodnocení dříví a horší vyjednávací pozici při jeho prodeji. V případě jehličnanů je navíc nutné eliminovat nebezpečí kůrovcové kalamity.

Vedení ŠLP Křtiny postupným upřesňováním rozsahu kalamity dospělo k celkovému objemu 40 300 m³ dříví určeného ke zpracování. „Z tohoto objemu se jedná zhruba o 14 000 m³ smrkového dříví, které se, pokud to situace v porostech dovoluje, zpracovává přednostně a neprodleně je expedováno z lesa k odběratelům. Kromě toho odhadujeme, že se v porostech nachází 13 000 m³ polámaného nebo jinak poškozeného buku, 4 300 m³ modřínu a 3 200 m³ dubu,“ upřesnil druhové rozlišení kalamitního dříví ředitel ŠLP Křtiny Tomáš Vrška.

Většinou se jedná o smíšené porosty. Z tohoto důvodu nemohou lesníci při zpracování preferovat pouze smrk. „Ze skrumáží polámaných stromů nemůžeme vybírat jenom jednotlivé kmeny smrku. Okamžité zapojení vlastních zaměstnanců a následné nakontraktování dodavatelských subjektů nám ale i navzdory této překážce umožňuje postupovat při likvidaci poměrně svižně a věříme, že nebude nutné přijímat opatření k ochraně lesa, respektive k chemickému ošetření skládek dříví přistoupíme pouze okrajově,“ okomentoval aktuální situaci vedoucí výroby ŠLP Křtiny Čestmír Šnoblt.

Pracovníkům ŠLP Křtiny se podařilo v krátké době zajistit odbyt pro téměř veškerý objem kalamitního dříví všech sortimentů. Před podpisem se nachází poslední smlouvy na cenné výřezy modřínu.

„S tím jak postupuje likvidace, si také zpřesňujeme plochy, kde vznikne holina. Už teď je jisté, že jich bude méně, než jsme očekávali. Poškozené stromy jsou na více místech roztroušeny po porostu. Stromy vyklízíme šetrně, takže nebude nutné řešit obnovu těchto míst, zvládnou se obnovit samovolně. Jaká bude situace na větších kalamitních plochách, budeme moci zhodnotit až po jejich vyklizení,“ popsal další postup v porostech Vrška.

Z důvodu místy komplikovaného přístupu či nebezpečných skrumáží poškozených stromů bude zpracování kalamity probíhat po celou dobu vydaného zákazu vstupu do lesů, tedy do 30. 9. 2024. „I po skončení zákazu vstupu do lesů budou i nadále, a to až do zámrazu, pokračovat opravy poškozené lesní cestní sítě. Ty už budou ale označeny přímo v terénu informačními tabulemi omezujícími pohyb po jednotlivých cestách,“ upřesnil k vydanému zákazu vstupu do lesů Šnoblt.

Zároveň s likvidačními pracemi v porostech se rozbíhají na kalamitních plochách experimenty akademických pracovníků MENDELU, zejména z Lesnické a dřevařské fakulty. Tematicky jsou zaměřeny především na reakci půdního prostředí na kalamitu a na vliv neodstraněné klestu a ponechaného dříví k zetlení na nástup a odrůstání přirozené obnovy a vznikajících vazeb v půdě, například mykorhizních.

Kontakt pro více informací: Ing. Čestmír Šnoblt, vedoucí oddělení výroby ŠLP Křtiny, +420 608 039 053, cestmir.snoblt@slpkrtiny.cz

Více aktualit

Všechny aktuality