Rybáři ze Svratky odlovili více než tunu ryb

28. 3. 2022
Rybáři o víkendu odlovili z tříkilometrového úseku řeky Svratky v Brně více než tunu ryb. Odlov byl naplánovaný v návaznosti na výstavbu svratecké náplavky. Předtím, než se do řeky ponoří bagry a rypadla, bylo potřeba ryby odlovit, jinak by mohly uhynout. 

Víkendový odlov byl výjimečný zejména svým rozsahem. V řece podle očekávání byly především reofilní druhy, tedy o ryby, které preferují pobyt v proudu, například parmy, ostroretky či tloušti. Ale objevili se i candáti, okouni, plotice či cejn a doprovodné druhy jako hrouzek. „Snažili jsme se odlovit všechno, někde ale byla hloubka, nemohli jsme do ní jít, nějaké kusy nám tedy zřejmě unikly,“ uvedl Jan Grmela z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství (AF) MENDELU.

Ryby lovila dvacetičlenná skupina rybářů. „Hlavním cílem bylo odlovit ryby, aby nedošlo v průběhu stavby k havarijnímu úhynu a současně odlovit generační ryby před výtěrem tak, aby v době stavebních prací nebyl v řece letošní potěr,“ uvedl Grmela. Odlovené ryby rybáři vysadili do úseku níže po proudu, který je oddělen migrační bariérou.

Kromě ryb byl v řece nespočet dopravních značek, pneumatik, spousta jízdních kol, nákupní vozíky, mobilní telefony. „Ta řeka v tomto ohledu vypadá žalostně. Je to de facto černá skládka,“ uvedl Grmela.

Brno začalo stavět protipovodňová opatření okolo Svratky začátkem letošního roku. Cílem je ochránit město před stoletou vodou. Pro Brňany bude mít stavba, která by měla skončit příští rok na podzim, přínos v tom, že umožní zpřístupnit řeku pro odpočinek a rekreaci. Vzniknou totiž nová nábřeží. Řeka je nyní spoutaná v betonovém korytě. Nové koryto bude mnohem přírodnější a přirozenější. Úsek, který stavbaři upraví, je delší než tři kilometry. Novou podobu navrhl tým již zesnulého věhlasného brněnského architekta Ivana Rullera, který zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži. Úpravy vyjdou na více než 1 miliardu korun.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Jan Grmela, Ph.D., Ústav zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství (AF) MENDELU, 723 215 465 , Ing. Jan Grmela, Ph.D., jan.grmela@mendelu.cz

Více aktualit

Všechny aktuality