Rok s covidem: Studenti přišli o kontakty, univerzity jsou flexibilnější

3. 3. 2021
Přesně rok dnes uplynul od doby, kdy Mendelova univerzita v Brně jako první česká vysoká škola kvůli pandemii COVID-19 přešla na online výuku. Po ní k tomuto kroku přistoupily i další vysoké školy. Podle rektorky MENDELU Danuše Nerudové „rok s covidem" ukázal, jak poměrně konzervativní univerzitní prostředí může být flexibilní. „Změny, které jsme museli udělat ze dne na den, by normálně trvaly dva roky," uvedla.

Online výuka podle rektorky přinesla nové možnosti, větší zapojení odborníků z praxe nebo zahraničních expertů na přednáškách. Přesto tuto formu považuje dlouhodobě za neudržitelnou. „Podstatnou součástí studia je sociální život a kontakty studentů, které jim chybí. Sociální život formuje jejich osobnost,“ uvedla rektorka. Nedostatek kontaktů se podle ní ve výsledku může projevit i na schopnostech absolventů pracovat v kolektivu.

Jedním dechem přitom dodává, že problémy jsou ve výuce praktických oborů jako je zemědělství nebo lesnictví, které na dálku učit nelze. Na MENDELU se rok online výuky zatím nejvíce dotkl Zahradnické fakulty, kde někteří ukončují studium, protože jim online forma nevyhovuje. Naopak ekonomické obory si se současnou situací poradily nejlépe.

Celkově podle Nerudové krize kolem COVID-19 ukázala, že role vědců je nezastupitelná. Vědci lidem vysvětlovali co je pandemie, jak se virus chová, bojovali s dezinformacemi. Jinou otázkou je podle rektorky komunikace s policy makery. „Ač vědci vyprodukovali velké množství doporučení, tak do reálných politik jich bylo promítnuto velmi málo,“ uvedla Nerudová.

Mendelova univerzita v Brně dál dbá především na bezpečnost a zdraví svých studentů a zaměstnanců. Na jaře díky opatřením měla jen do deseti nakažených. Aktuálně zpřísnila i stávající opatření. Od čtvrtka zavírá menzu, která dosud fungovala v režimu take away. Krizový štáb tento týden ještě více omezil vstup do areálu univerzitního kampusu. Zaměstnanci mají důsledně využívat práci na dálku.

Více aktualit

Všechny aktuality