První české výzkumné centrum pro studium dřeva otevírá MENDELU

2. 7. 2015
Mendelova univerzita v Brně otevírá v Útěchově první centrum pro výzkum v oblasti dřeva v České republice. Projekt s názvem Mendelu Research Infrastructure za více než padesát jedna milionů korun by se měl stát základnou pro výzkum v oboru lesnictví a dřevařství pro celou střední Evropu. Nové výzkumné centrum ponese jméno rakouského lesníka a vynálezce Josefa Ressela.

Součástí centra bude deset laboratoří, komora pro umělé stárnutí dřeva, speciální mikrovlnná linka a další zařízení. „Nové výzkumné centrum podpoří špičkový mezinárodní tým expertů, který na univerzitě budujeme. Věříme, že s infrastrukturou, kterou máme nyní k dispozici, se Brno stane přední základnou pro výzkum a vývoj a vzdělávání dřevařských odborníků pro celou střední Evropu,“ říká Petr Horáček, profesor z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Přestože je Česká republika jedním z předním evropských producentů dřeva, v jeho využití je v Evropě na jednom z posledních míst. Mendelu Research Infrastructure bude mít mimo jiné za úkol napomoct změně k lepšímu. V útěchovském Výzkumném centru Josefa Ressela bude pracovat několik desítek zaměstnanců a studentů, užitek z něj bude mít až osmnáct set studentů univerzity.

{FUNCTION[„po-modules-photogallery“](id=334)}