Prohlášení rektora k útoku na univerzitu v Charkově

7. 2. 2023
Již téměř rok sledujeme dění na Ukrajině, kdy 24. února 2022 zaútočila ruská armáda na svrchovanou zemi a rozpoutala tak jen těžko pochopitelný konflikt, který v moderních dějinách nemá místo. Od počátku vnímáme počínání Ruska jako ohrožení mezinárodních práv a narušení mírového soužití mezi evropskými národy. Rusko bombarduje ukrajinská města, infrastrukturu, civilní cíle, nemocnice a také školy. Jedním z cílů nedělního raketového útoku na město Charkov se opakovaně stala také místní univerzita. S tou nás pojí nejen historická spolupráce v rámci řešení projektů, ale i osobní vztahy. Své útočiště na naší univerzitě v březnu loňského roku našel i tým kolem profesora Volodymyra Rodčenka, který je prorektorem Charkovské národní univerzity V. N. Karazina.

Mendelova univerzita v Brně odsuzuje ruskou agresi na Ukrajině a vyjadřuje svou solidaritu nejen s akademiky a studenty, kteří se nemohou věnovat svému poslání, ale se všemi obyvateli Charkova, který je i partnerským městem Statutárního města Brna.