Plagiátorské systémy nejsou všelékem

13. 3. 2020
Dostupné plagiátorské systémy nejsou všelékem a jejich použitelnost je různá v závislosti na jazyku i prostředí, v kterém se používá. Jednotlivé systémy s větší či menší úspěšností detekují kopírovaný text. Nejde ale zároveň o nějaké kouzelné detektory plagiátů, ale o nástroje, které při detekci pomáhají. V konečném důsledku je to jedině člověk, který s jejich pomocí musí určit, zda se jedná o plagiát či nikoliv. Vyplývá to z mezinárodní studie týmu vědců ze sedmi zemí vedených experty Mendelovy univerzity v Brně.

Podle Tomáše Foltýnka z Provozně ekonomické fakulty MENDELU existuje obecné očekávání, že software musí být schopen dělat věci, které lidé považují za obtížné. „Protože hledání zdrojů plagiátorství v textu není snadný úkol, lidé by rádi tuto činnost svěřili softwaru. Software ale nemůže rozhodnout, zda je text plagiátem, ale může fungovat jako podpůrný nástroj pro identifikaci textové podobnosti, která pak může být vyhodnocena jako plagiátorství,“ uvedl Foltýnek.

Vědci se zabývali otázkou jak jednotlivé systémy fungují. Na začátku oslovili 63 dodavatelů, z nichž odpovědělo 20. Další musely být z testu vyřazeny, protože nehledaly internetové zdroje a nakonec jich tedy bylo testováno jen 15. Pro testování, které probíhalo mezi listopadem 2018 a květnem 2019, byla použita sada dokumentů v osmi různých jazycích, představující uměle vytvořené plagiáty z různých zdrojů a využívající různé metody maskování plagiátorství. Účinnost systémů byla hodnocena na jedno a více zdrojových dokumentech. Rovněž bylo provedeno testování použitelnosti.

„Výsledky studie ukazují, že ačkoli některé systémy mohou skutečně pomoci odhalit nějaký zkopírovaný text, zjevně nenajdou vše a často označují legitimní text jako problematický,“ uvedl Foltýnek. Výsledná studie byla zveřejněna minulý měsíc. Foltýnek zejména zdůrazňuje, že žádný systém nemůže detekovat plagiátorství. „Ačkoli se termín systémy pro detekci plagiátorství často používá, současné systémy umí nalézt jen kopírovaný text. Zda to je či není plagiátorství, určuje až člověk,“ dodal vědec.

Kontakt pro bližší informace: Mgr. Tomáš Foltýnek, Ph.D., tel.: 776 123 816, tomas.foltynek@mendelu.cz

Článek bude publikován v časopise International Journal of Educational Technology in Higher Education. Preprint článku je k dispozici zde
Odborná recenze je zde 

Více aktualit

Všechny aktuality