Oprava cesty mezi Adamovem a Útěchovem skončila s předstihem

22. 8. 2019
S týdenním předstihem skončila oprava části komunikace spojující Adamov a Městskou část Brno-Útěchov. Řidiči tak mohou jezdit bez složitých objížděk na zbrusu novém povrchu už od pátku 23. srpna, původně mělo být hotovo až koncem srpna. Na opravách se podílely stejnou částkou tři subjekty – kromě Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny ještě město Adamov a Jihomoravský kraj, každý přispěl částkou 2,5 milionu korun.

Společnost SWIETELSKY stavební s.r.o., která vzešla z veřejné soutěže, opravila silnici o celkové délce 1,6 km. Součástí rekonstrukce byla sanace lokálních poruch, obnova stávajícího nefunkčního odvodnění, rekonstrukce odvodňovacích žlabů, čel a pročištění propustků a úprava nezpevněných krajnic. V rámci stavby došlo k výměně zkorodovaných svodidel a pro zvýšení bezpečnosti byla nově doplněna svodidla v celkové délce 540 metrů a umístěny silniční směrové sloupky.

Cesta mezi Útěchovem a Adamovem byla vybudována jako lesní odvozní cesta, od 80. let minulého století ji používá veřejnost i pro automobilovou dopravu. Jde o jednu ze dvou komunikací spojujících Adamov s Brnem. Hlavním cílem opravy, kterou ŠLP Křtiny financuje i přes problémy v lesním hospodářství posledních let, bylo zajištění kvalitní a bezpečné příjezdové cesty do Adamova.

Opravovanou komunikaci mimo běžný provoz využívají hasiči i jiné složky Integrovaného záchranného systému ČR. Jde o jedinou zpevněnou komunikaci do částí Adamova Ptačina a Kolonie, kam standardně není možné zajet speciální technikou, která nepodjede železniční most koridoru železniční trati Brno-Praha na ulici Nádražní. V případech, kdy dojde na řece Svitavě k povodňové situaci, jako např. v letech 1997, 2005 nebo 2006, a příjezd od Josefovského údolí či od Bílovic nad Svitavou je nemožný, slouží tato cesta pro záchranné složky jako jediný bezpečný přístup do výše uvedených lokalit.

Více aktualit

Všechny aktuality