Všemi smysly: Stovky hodin chytré zábavy

30. 9. 2022 od 18:00 do 23:59

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne, když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.

Program budeme přidávat během léta 2022.

Program

Budova A

Místo:

Čas:

Program:

Program: přijďte si pohladit zvířata z babiččina dvorku

Program: kozí, ovčí, kravské… a trenažér dojení k tomu

Program: zrak – poznejte semena rostlin, chuť – ochutnejte čaje a určete správně druh koření na základě jeho vůně, hmat – poznejte po hmatu semeno vybrané rostliny

Budova B

Místo: Ústav matematiky, 1. NP (přízemí)

Program: Jak přesné je to, co vnímáme? Necháme smysly, aby nás oklamaly? Přijďte se podívat na několik zajímavých optických iluzí založených na středovém promítání a dalších principech.

Místo: Ústav matematiky, 1. NP (přízemí)

Program: Při jízdě autem jsme schopni vnímat, jakým způsobem se auto pohybuje. Vnímáme, jestli při pohybu auto zrychluje nebo se pohybuje stále stejným tempem. Cítíme, zda nás při pohybu síla tlačí do sedadla. Jakým způsobem se ale tyto pocity převedou do formálního matematického jazyka? Postup, který si ukážeme, vznikl v 17. století a pro matematiku to byl fenomenální úspěch, od něhož se pak celý další vývoj matematiky odvíjel. Takzvaný kalkulus je jádrem výuky matematiky na univerzitách po celém světě. (Pozn. prezentace vhodná pro studenty středních škol)

Místo: Ústav hospodářské úpravy lesů a aplikované geoinformatiky, 1. NP (přízemí)

Program: Představíme vám multispektrální a termální kamery a aktivní senzory, jakým je třeba laserový skener. Součástí ukázky jsou také nejrůznější typy dronů od těch nejmenších pro létání ve městech až po profesionální zařízení schopná nést několik kilogramů zátěže. Prohlédnete si data pořizovaná těmito senzory a dozvíte se mnoho nového o využití dálkového průzkumu Země v lesnictví a při ochraně životního prostředí.

Místo: Ústav geologie a pedologie, 2. NP

Program: Zajímalo vás někdy, co „nosíte“ na rukou? Jaká půda šumí? Kdy půda nejvíce voní? Ochutnali jste někdy kámen? Co dává kamenům barvu a jak ji můžeme využít? Všem těmto tajemstvím půdy s námi přijdete na kloub! 

Místo: Ústav inženýrských staveb, tvorby a ochrany krajiny, 4. NP

Program: Vodu jako živel můžeme vnímat všemi smysly, přijďte se podívat, co se děje, když slyšíme vodu. Jak je voda barevná a je „voňavá“? Co je slyšet pod vodou? Zkuste vnímat materiály sluchem, hmatem! Poznáte je? Co skrývá zemina, jak se rozlišuje a co s ní dělá voda? Ukážeme vám například typy proudění v korytech i v potrubí, budete si moci tipnout, jak voda vypadá v různém prostředí, jak se liší voda v bazénu, v rybníce, z kohoutku a mnoho dalšího.

Místo: Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií, 6. NP

Program: Jedním ze smyslů, kterým vnímáme dřevo, je sluch. Dřevo je od pradávna nejvyhledávanějším materiálem pro výrobu hudebních nástrojů či akustické prvky ve stavebnictví. Pomocí zvuku lze rozpoznat kvalitu i vady dřeva, takže sluch, podpořen moderními přístroji, napomáhá při hodnocení stability stromů či dřevěných konstrukcí, a stejně tak při výběru kvalitního dříví pro mistra houslaře. Ponořte se s námi do tajů akustiky dřeva!

Místo: Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií, 6. NP

Program: Optická informace o pohybu objektů, jakou lidský zrak běžně využívá, může být použita i pro bezkontaktní měření deformací objektů. V rámci objektu představíme optickou stereoskopickou techniku měření deformací na základě metody korelace digitálního obrazu (DIC). Vyzkoušíte si, kam až ohnete dřevěný nosník vlastní silou, přičemž průhyb nosníku se stanoví bezkontaktně pomocí metody DIC. Za pomocí lineárně elastické teorie ohybu nosníků také nepřímo zjistíte sílu, kterou jste vyvinuli.

Místo: Ústav nauky o dřevě a dřevařských technologií, 6. NP

Program: Dřevo je krásné nejen svým vzhledem, ale také charakteristickou vůní jednotlivých druhů. Zajímavé jsou také jeho vlastnosti, které nemusí být jen čísly na papíře, ale také zážitkem,
pokud je vnímáte svými smysly. Přijďte poznat krásu a vůni dřeva a zároveň vyzkoušet, jak je dřevo pevné, pružné a tvárné při vlastnoručním ohýbání.

Budova C

Místo: suterén

Program: reakce rostliny na dotek, molekulární podstata pohybu

Místo: suterén

Program: volatilní látky a jejich analýza

Místo: suterén

Program: záření, jeho detekce a využití pro analýzu

Místo: suterén

Program: Jaké to je zemědělství skutečně vnímat? Nechte se unést při procházce labyrintem podnětů, na které poznáte pícní rostliny a hospodářská zvířata všemi smysly a zjistíte, jakými smysly oni vnímají vás. Návštěvníci budou mít možnost pocítit pícninářství na vlastní kůži od semínka až po mléko, přičemž budou stanoviště představeny všem věkovým kategoriím hravou formou. Zapojte své smysly a objasněte si nesmysly v interaktivních ukázkách života rostlin a jejich vnímání nebezpečí, které může být estetické, chutné i voňavé nejen pro nás, ale i hospodářská zvířata. A jaký vliv mají jejich chutě na chutnost živočišných produktů? Jak vaše chutě ovlivnily složení vašeho těla? To vše, a ještě víc se dozvíte právě u nás.

Stanoviště
· Labyrint smyslů (čich, chuť, hmat, sluch)
· Ukázka vlivu složení krmiva na vzhled a pach mléka
· Zvířata vnímaná hmatem
· Mýty a fakta ve výživě zvířat
· Měření na InBody

Budova D

Budova M

Místo: 2. patro

Místo: 2. patro

Budova Q

Místo: přízemí

Program: bosá stezka, sand box, malování půdou, smyslové vnímání přírody, ochutnávka přírody a vývoj krajiny v čase

Budova R

Program: elektromobilita a autonomní řízení, dron, 3D tisk a projížďky traktorem

Budova T

Budova X

Čas: konkrétní časy budou upřesněny

Místo: studovna

Program: Přijďte na interaktivní workshop, kde si vyzkoušíme, jak lidé dříve chápali své smysly nejen jako vnějších pět smyslů, ale i jako vnitřní smysly duševní. V minulosti lidé jinak chápali čas a vesmír i poznání. Analogicky propojovali lidský život s hvězdnou oblohou. Jan Ámos Komenský za základ vzdělání považoval rozvíjení dvanácti smyslů. Jako i dvanáct souhvězdí tvořící zvěrokruh. Dvanáct je bran, kterými vstupují vjemy do člověka. Všechny dohromady tvoří vesmírného člověka. Poznáváním a trénováním všech smyslů, může i dnes každý získat poznání o propojení svého života a vesmíru. I my na workshopu potrénujeme postupně každý z těchto dvanácti smyslů. Od hlavy k patě, a to doslova. A zároveň se dozvíme něco o vesmíru. Projdeme si postupně ve třech dvacetiminutových blocích, které na sebe budou navazovat.   

Čas: po celou dobu konání akce

Místo: před budovou X

Program: Navštivte náš kafé stánek a nenechte si ujít dobrou ugandskou kávu, kterou dovážíme na bázi direct trade, tedy přímým nákupem od farmářů. A když budete mít zájem, rádi vám popovídáme, jak i takovým detailem můžeme pomoci rozvojovému regionu, aby se mohl více stavět na vlastní nohy.

degustace

Program: Nalijte si šálek lahodného čaje, otevřete skripta nebo pohádkovou knihu a ponořte se do příběhu – s šedým zákalem, astigmatismem nebo dokonce jako nevidomí? Copak to jde? Malí i velcí, přijďte si zažít, jak na studium se smyslovými vadami. Bylinkový čaj ani simulační brýle vás neminou.

Stejně tak si můžete vyzkoušet svou zručnost, když by vás ruce neposlouchali, jako třeba v případě revmatismu. Šikovní pisálci si na speciálním psacím stroji můžou vyrobit svoji vizitku v Braillově písmu.

Lesní listy

V rámci Noci vědců jsme vydali Lesní listy – průvodce lesy Mendelovy univerzity v Brně pro děti od 5 do 11 let a jejich dospělé. Brožurku si můžete stáhnout a vytisknout u vás doma.

Instrukce pro tisk na domácí tiskárně:

  1. vytiskněte strany 1-4
  2. obraťte v tiskárně
  3. poté vytiskněte strany 5-8
  4. naskládejte listy na sebe podle číslování stran
  5. spojte sešívačkou

Jaký program mají jinde?

Noc vědců se koná ve stejnou dobu po celé České republice. Vědecké poznání můžeš objevovat nejen na univerzitách, ale třeba na hvězdárnách.

Chci zjistit víc!