Noc vědců se přesouvá do online prostoru

25. 11. 2020
Populární Noc vědců se letos poprvé přesouvá celá do online prostoru. Jejím tématem je Člověk a robot. Připomínáme si totiž 130 let od narození spisovatele Karla Čapka a 100 let od vydání jeho díla R.U.R., kde se slovo „robot" objevilo poprvé. Moderní trendy a různé aplikace se čím dál více přesouvají i do oborů, které vyučuje Mendelova univerzita v Brně. Příkladem je třeba používání dronů v boji s kůrovcem, který zasáhl české lesy.

„Letošní rok bude pro Noc vědců značně netypický. Online forma určitě nenahradí možnost vidět přístroje a práci vědců na vlastní oči, musíme to ale vzít jako výzvu,“ uvedla vedoucí oddělení Komunikace a marketingu MENDELU Jiřina Studenková.

Široká veřejnost se prostřednictvím Noci vědců seznámí s aktuálními tématy, na nichž vědci MENDELU pracují. Fakulty představí některé ze svých badatelských projektů a také technologií, které jim pomáhají v jejich práci, formou komentovaných videí.

„Kromě dronu proti kůrovci představíme moderní stroj pro výrobu nábytku, laboratoř na modelování krajiny nebo robotickou sekačku. Určitou výhodou je, že videa k těmto tématům jsou trvanlivá a můžeme je při propagaci univerzity používat dlouhodobě,“ uvedl popularizátor vědy Filip Červinka.

V rámci celé Noci vědců se představí několik desítek organizací, science center a vzdělávacích institucí. Mezi nimi i Mendelova univerzita v Brně zastoupená všemi svými fakultami. MENDELU ve svém programu Noci vědců připravila i Lesní listy – věda a dobrodružství mezi stromy, které jsou učené dětem od 5 do 11 let. Děti díky nim s pomocí dospělých mohou přicházet vědě „na kloub“ hravou formou.

Bližší informace k Noci vědců najdete zde

Více aktualit

Všechny aktuality