Užijte si Noc vědců 2020 u vás doma

Letos bude celý program probíhat online. Těšit se můžete na videa, kde naši vědci ukážou, jaké používají při své práci roboty a další technické vymoženosti. Výhodou online Noci vědců je, že vám nic neuteče – můžete se na záběry podívat klidně několikrát, a nikdo vám nebude stát ve výhledu, je to soukromá show jen pro vás.

Podrobný program průběžně připravujeme. Chystáme například tato témata.

Robotická sekačka - moderní řešení pro kvalitní trávník

sekačkaRobotizované sekačky se postupně stávají běžnou součástí při údržbě trávníků v rodinných zahradách i na veřejných prostranstvích. Pohyb robota zajišťuje mobilní aplikace, online připojení a GPS navádění v kombinaci s čidly proti nedovolené manipulaci a zabezpečení.

Naši vědci se u výzkumu těchto strojů zaměřují na vliv robota na trávu, její vitalitu a schopnost regenerace, nebo to, jak účinně sekačka bojuje proti plevelům.

Přehrát video

Laboratoř modelování krajiny

planovani krajinyJak jednoduše vyfotit krajinu tak, abychom mohli naplánovat její ozdravení a vylepšení? Přece pomocí dronu! Ten dokáže zachytit vybrané území pomocí čidel, a z pořízeného snímku můžeme velmi rychle v krajině odkrýt souvislosti, které nejsou na první pohled viditelné. Dronem získaná data navíc umožní i tvorbu 3D modelu, se kterým mohou studenti pracovat při analýzách a navrhování krajiny. Použití fyzických modelů je pro tyto účely nenahraditelné.

Přehrát video

Sandbox - přírodní jevy na dosah ruky

sandboxSandbox je simulátor chování krajiny při různých přírodních procesech, které v ní mohou nastat. Z pohodlí budovy tak můžete sledovat třeba, jak vzduchem proudí vítr nebo jak to vypadá při výbuchu sopky. Po výbuchu odtéká láva po svahu do údolí, a na Sand boxu je také možné lávě naplánovat, kudy má téct.

Přístroj slouží pro doplnění výuky praktickými ukázkami, jak fungují přírodní zákonitosti v krajině, např. koloběh vody, obtékání překážek větrem či modelování vrstevnic při přetváření terénu.

Přehrát video

Laser - moderní nástroj pro design nábytku

laserStroj vyrábí prototypy i funkční vzorky nového nábytku, který navrhují studenti při výuce. Pro studenty je to cesta, jak od návrhu dospět až k finálnímu výrobku.

Pomocí univerzálního obráběcího stroje vybaveným laserem, frézou a řezacími noži můžeme nakreslené předměty na počítači jednoduše převést do reality. Příkladem je třeba studentský projekt - křeslo Manta, které je vyrobeno z osmi překližkových dílů. Ty jsou vzájemně spojené bez použití kování nebo lepidla a jednotlivé části jsou vyřezány laserem. Montáž i demontáž celé konstrukce je tak velice snadná.

Přehrát video

Dron - pomocník proti kůrovci

dronMultispektrální kamery na dronech pomáhají v lese odhalit stromy napadené kůrovcem dřív, než by to bylo možné zjistit pouhým okem při pochůzce lesem. Kamery totiž snímají i infračervené spektrum záření, které je v nižších vlnových délkách citlivé na obsah chlorofylu a v těch vyšších zase na obsah vody v jehlicích.

Právě včasné rozpoznání napadených stromů je velice důležité pro záchranu zbývajících porostů. Kvůli suchu a zvyšování průměrných teplot jsou smrkové lesy oslabené, a jsou tak náchylnější k napadení kůrovcem, proto jsme v současné době svědky masivního odumírání našich lesů.

Přehrát video

Využití 3D scanu a tisku v automobilovém průmyslu

3d scanNěkteré části auta je možné jednoduše naskenovat a potom vytisknout – vítejte v budoucnosti! Před každým 3D tiskem je nutné mít připravený model, který je možné buď nakreslit v digitální podobě, anebo reálný objekt naskenovat pomocí 3D skeneru. V praxi to znamená, že při vývoji třeba závodního speciálu se naskenuje součást určená k úpravě - takto vzniklý model se doladí podle požadovaných specifikací a připraví se pro 3D tisk. Po dokončení tisku se v některých případech musí udělat povrchové úpravy, aby funkčnost byla co nejvyšší. Na závěr se výtisk montuje a testuje.

Přehrát video

Automatizace ve zpracování vína

vinoDíky příjmové lince jsme schopni rychleji a jednodušeji zpracovat hrozny přivezené z vinohradu. Přitom její ovládání není vůbec složité. Stroj se skládá z násypky s pásovým dopravníkem, odstopkovače, separačního stolu a čerpadla. Hrozny se vysypou do násypky a pomocí pásového dopravníku se přepraví do odstopkovače. Zde se oddělí bobule od třapin. Samotné bobule následně propadnou na separační stůl, kde se vytřídí nezdravé od zdravých. Zdravé jdou do vany, na tu je napojeno čerpadlo, které dopraví bobule do lisu. Tato vinařská technologie ukazuje studentům moderní zpracování hroznů a přináší jim praktické poznatky z provozu. Studenti si vyzkouší technologii, která se využívá v moderních vinařských provozech.

Přehrát video

EEG biofeedback - zrcadlo pro mozek

eegEEG biofeedback trénuje mozek na podvědomé úrovni, kde člověk zachytává a zpracovává nesmírné množství informací. Trénink probíhá tak, že se na hlavu klienta připojí elektrody, které snímají signál z určité oblasti jeho mozku. Terapeut pak pomocí softwaru sleduje elektromagnetické vlny, které mozek svou aktivitou vytváří. Tuto činnost klientovi zobrazuje prostřednictvím jednoduché videohry a zvuku. To znamená, že mozek při tréninku vidí sám sebe, má více informací o svém stavu a tím získává motivaci zkoušet nové způsoby fungování. Biofeedback tak zlepšuje kvalitu života v mnoha oblastech, například při poruchách spánku, učení, pozornosti nebo u migrén.

Přehrát video

Nanorobot - potenciální budoucnost v léčbě nádorových onemocnění

nanorobotRobot, který je tisíckrát menší než šířka lidského vlasu? Nanorobotika už dávno není záležitostí jen sci-fi filmů nebo knížek. Jedná se o mladé vědecké odvětví, ve kterém se přichází na spoustu objevů. Také vědci zkoumají využití nanorobotů a to pro přenos molekul, které jsou atraktivní v léčbě nádorových onemocnění. Na videu uvidíte barevně označené nanoroboty, jak se velmi rychle dostávají do buňky nádoru prostaty. Takováto moderní léčba by mohla rychle cílit přímo na nádorové buňky, a tím ušetřit buňky zdravé. Tím by se také zlepšila efektivita a snížily vedlejší účinky terapie nádorových onemocnění.

Přehrát video

CNC stroje - chytré technologie v dřevařských oborech

cnc katr CNC technologie, neboli počítačem řízené stroje, zažívají v dřevařských oborech dynamický vzestup. Náš stroj je plně automatický a dokáže pracovat až v pěti osách, což ve velké míře usnadňuje výrobu jak klasického nábytku, tak i těch nejsložitějších tvarů. Výhodou těchto strojů je fakt, že výrobu lze předem bezpečně simulovat, a tím eliminovat chyby, které by ve skutečnosti mohly mít fatální důsledky. Studentům dřevařských oborů tak stroj umožňuje realizovat jejich designérské projekty, které mohou lépe dotáhnout až do fáze hotového výrobku.

Přehrát video

Chatbot - promluv si s robotem

nanorobotNaše aplikace získává a analyzuje uživatelské recenze k vybraným kategoriím produktů tak, aby měl zákazník vše přehledně na jednom místě. Výsledky jsou pak k dispozici formou webové či mobilní aplikace, ale také konverzačního robota - chatbota. Ten si s vámi popovídá a na základě preferencí vám doporučí vhodný produkt. Chatbot dokáže rozpoznat i lidskou řeč a není tak nutné s ním komunikovat ťukáním na klávesnici.

Komunikativní robot tak může zákazníkům ušetřit dost času - při nakupování se lidé často rozhodují dle zkušeností a recenzí ostatních uživatelů. Těch je však na internetu obrovské množství a jsou rozesety na nejrůznějších webech. Pro zákazníka je tak často složité najít relevantní recenze hledaného produktu, pročíst je a zjistit jaké jsou nejdiskutovanější vlastnosti.

Přehrát video

Kolaborativní robot - spolupráce člověka a robota

kolaborativni robotVyužití robotických ramen hraje významnou roli v průmyslové výrobě, kde je stále více lidských činností nahrazováno stroji. V posledních letech došlo k masivnímu rozšíření těchto technologií i díky využití tzv. kolaborativní robotů - tedy strojů, které mohou spolupracovat s člověkem nebo pracovat v jeho blízkosti. Díky vhodně navržené řídicí a senzorické soustavě je možné robota zastavit i pouhým lidským dotykem, což výrazně zvyšuje jeho bezpečnost. Zařízení má měkký uchopovací systém, díky kterému zvládne zacházet i s křehkými předměty, jako je slepičí vejce, nebo s věcmi, které lze snadno zdeformovat. Využití tak nachází například v potravinářství při manipulaci s potravinami či v zemědělství při sběru plodin. Studenti se učí tyto stroje programovat a navrhovat rozličné aplikace, jako například třídění ovoce.

Přehrát video

Automatický sčítač turistů – konec nudného čárkování

sčitač turistůRozvoj turistiky se dnes neobejde bez využití moderních technologií, díky kterým lze zjistit návštěvnost jednotlivých lokalit i celých oblastí. Automatický sčítač měří návštěvnost na stezkách v přírodě i ve městech 24 hodin denně, 365 dní v roce, bez ohledu na počasí. Pomocí kombinace čidel dokáže rozlišit cyklisty, pěší i bruslaře, ale také směr pohybu. Naměřená data si můžete nechat poslat nebo si je můžete kdykoli stáhnout s mobilní aplikací.

A k čemu data o turistech vůbec jsou? Údaje umožňují důkladné porozumění chování turistů v závislosti na čase, počasí a ročním období. Díky nim se můžete spolehlivě rozhodnout, kde na cyklostezce nebo v národním parku prioritně opravit rozbitý povrch cesty, kam umístit odpočívárny nebo odpadkové koše.

Přehrát video

Termokamera - oko, co vidí neviditelné

termokameraTeplota povrchů či objektů se dá měřit dvěma způsoby, a to buď kontaktně pomocí teploměrů a sond, nebo bezkontaktně. Při bezkontaktním měření používáme termokameru, která zobrazuje infračervené záření, které je jinak pro lidské oko neviditelné. Jedno z hlavních využití termokamer je ve stavební termografii, která analyzuje infračervené záření budov. Čím je místo červenější, tím více tepla uniká. Oproti tomu, pokud je místo modré, téměř žádné záření se neuvolňuje. Díky této metodě je možné jednoduše zjistit, kudy v domě uniká teplo, a ušetřit tak peníze tím, že přesně poznáme, kde je třeba izolaci opravit. Studenti využívají termografii pro návrhy praktických opatření v rámci vlastních vědeckovýzkumných projektů, studií či při výuce.

Přehrát video

Šetrné obhospodařování půdy pomocí dronů

dronCílem současného trendu v zemědělství je využití nových technologií k zajištění produkce kvalitních potravin a omezení negativních dopadů na životní prostředí. Zároveň je snahou zvýšit efektivnost hnojiv či pesticidů tak, aby se omezilo jejich nadměrné využívání. Jednou z těchto technologií je také použití dronů, které pomáhají zemědělcům rychle a přesně mapovat terén, monitorovat půdu, sledovat vývoj rostlin nebo napadení škodlivými organismy. Díky výsledkům lze pak aplikovat přípravky pouze v potřebném množství pro každou rostlinu zvlášť, v závislosti na jejím stavu. Cílené použití tak významně omezuje celkové množství aplikovaných látek, a tím zmirňuje zátěž životního prostředí a snižuje finanční náklady. Ačkoli jsou tyto postupy nejčastěji využívány u větších zemědělských podniků, snažíme se je zavádět i do menších zemědělských podniků.

Přehrát video

Obálka

V rámci Noci vědců jsme vydali Lesní listy – průvodce lesy Mendelovy univerzity v Brně pro děti od 5 do 11 let a jejich dospělé. Brožurku si můžete stáhnout a vytisknout u vás doma, nebo ve vytištěné podobě vyzvednout od 15. do 30. listopadu v atriu budovy A (Zemědělská 1).

Instrukce pro tisk na domácí tiskárně:

  1. vytiskněte strany 1-4
  2. obraťte v tiskárně
  3. poté vytiskněte strany 5-8
  4. naskládejte listy na sebe podle číslování stran
  5. spojte sešívačkou

 

Cestuj Nocí vědců po celém Česku