Národní kolo soutěže Stockholm Junior Water Prize 2023 vyhráli studentka a student z Jihlavy

25. 5. 2023
Druhý ročník národního kola celosvětové soutěže Stockholm Junior Water Prize vyhráli Lenka Lemberková z Gymnázia Jihlava a Adam Kejda z OZS Jihlava. Odborná porota ocenila jejich práci, ve které se zaměřili na vzdělávací program pro žáky v podobě únikové hry. Výherci v národním kole získali 25 000 korun, pamětní diplom a hrazenou cestu do Stockholmu, kde proběhne na konci srpna finálové mezinárodní kolo soutěže v rámci Světového týdne vody.

Práce Nature under the lupe zaujala odbornou porotu svou originální myšlenkou. „Unikátní bylo především to, že mládež bude vzdělávat mládež, udržitelnost bude spočívat v tom, že starší kolegové ukážou něco mladším a že jde o učení zábavou, jak doporučoval už Komenský,“ uvedla porotkyně Magdalena Daria Vaverková z Ústavu aplikované a krajinné ekologie AF MENDELU.

„Chtěla jsem si zkusit praktickou část s dětmi, podat jim zajímavé informace tak, aby je to bavilo a zaujalo, což si myslím, že se povedlo. Působím jako taneční trenérka, mám odpolední tréninky s dětmi a hrozně mě to baví, takže i přemýšlím o tom, že budu učitelka,“ nastínila motivaci projektu Lenka Lemberková.

Před finálním kolem ve Stockholmu čeká dvojici vítězů řada dílčích úkolů. „Musíme zapracovat na angličtině v celém projektu. Chceme taky, aby byla víc vidět naše motivace, to, co jsme chtěli dětem předat. Jsem vděčný, že tu dnes bylo pět projektů, takže jsme se u ostatních mohli inspirovat, co ještě můžeme zlepšit, ať už na naší prezentaci, videích nebo celkově na grafické stránce,“ přiblížil další plány Adam Kejda.

Finálové kolo ve Stockholmu bude rozděleno na tři části. Soutěžící musí odevzdat práci psanou v angličtině, absolvovat online interview a prezentovat přímo na místě plakát. O vítězi rozhoduje mezinárodní porota, která hodnotí písemné práce i následné interview. Vítěz mezinárodního kola vyhraje 15 000 USD, trofej a diplom.

Stockholm Junior Water Prize (SJWP) je mezinárodní projekt, který spojuje středoškolské studenty se zájmem o vodu a udržitelnost. Každý rok tisíce studentů z více jak třiceti zemí světa soutěží o nejlepší práci, která přímo či nepřímo souvisí s vodou. Česká republika se soutěže účastní od roku 2022, koordinátorem národního kola je Mendelova univerzita v Brně. Vítěz národního kola reprezentuje svůj projekt, školu i Českou republiku v mezinárodním kole ve Stockholmu. Tam práce posuzuje porota složená z mezinárodních odborníků. Cenu vítěznému studentovi nebo týmu studentů předává patronka ceny, švédská korunní princezna Viktorie.

Odkaz na soutěž: O projektu – Stockholm Junior Water Prize