MENDELU začíná s PCR testováním studentů

7. 5. 2021
Mendelova univerzita v Brně od pondělí začne s PCR testováním studentů. Dva týdny poté, kdy s touto formou jako první česká univerzita začala v pilotní fázi pro zaměstnance. Postupně tato forma zcela nahradí dosavadní antigenní testování. U většiny fakult ale už končí semestr, takže testování se bude týkat jen desítek studentů. Nejvíce využije návrat studentů na univerzitu Zahradnická fakulta v Lednici, pro většinu z nich je totiž praktická výuka nenahraditelná.

„Podařilo se nám zajistit poměrně příznivou cenu jak u samotné poolingové metody, kdy je v jedné lahvičce 20 vzorků, tak u případných následných konfirmačních testů a jsem ráda, že stát konečně přislíbil, že PCR testy bude spolufinancovat,“ uvedla rektorka Danuše Nerudová s tím, že jde o krok správným směrem k nastartování ekonomiky. V současné chvíli testy univerzita hradí sama. Zatím počítá v prvním měsíci s částkou asi 500.000 korun.

PCR testování univerzita zaměstnancům i studentům poskytuje zdarma. Zaměstnanec či student se může testování zúčastnit jednou týdně. Výsledek PCR testu je platný 7 dní. Od 17. května 2021 se bude na MENDELU testovat pouze PCR metodou.

„Problémem je stále pomalé očkování. U našich akademiků už začalo, bohužel neakademičtí pracovníci na vysokých školách tuto možnost stále nemají, pokud nedosáhli příslušné věkové hranice, která je nyní nastavena na 50 let,“ uvedla rektorka.

Více aktualit

Všechny aktuality