MENDELU podporuje sport handicapovaných dětí a mladistvých

19. 8. 2024
Mendelova univerzita se zapojuje do iniciativy České konference rektorů Vysoké školy pro společnost, v rámci které upozorňuje na význam druhé a třetí role univerzit. MENDELU podporuje zdravý pohyb studujících a zaměstnanců prostřednictvím Centra sportovních aktivit. Mimo to ale spolupracuje i s Nadačním fondem Emil, neziskovou organizací, která pomáhá sportovat handicapovaným dětem a mladým lidem. Studenti i zaměstnanci se jako dobrovolníci zapojují do různých aktivit, které Nadační fond Emil pořádá.

Letos se univerzita podílela na organizaci soutěžního dne sportu Boccia na 13. ročníku Evropských her handicapované mládeže Emil Open. Posláním her je dát mladým handicapovaným lidem šanci zažít potěšení ze svobodného pohybu, možnost zapomenout na každodenní starosti. Díky společnému sportu s majoritní mládeží hry přispívají k odstraňování předsudků a vzájemného ostychu. „Skláním se před celou komunitou sportujících vozíčkářů a dětí s takto vážným tělesným i mentálním postižením. Jejich pokora a přístup v nás nově zapojených do projektu zanechala velikou stopu,“ uvedl Jakub Havel, ředitel Centra sportovních aktivit MENDELU.

Pracovníci Centra sportovních aktivit MENDELU pomáhali na pozici rozhodčích, ostatní dobrovolníci a dobrovolnice zajišťovali další funkce. Ředitelem soutěže Boccia byl Radek Procházka, paralympionik a absolvent Provozně ekonomické fakulty MENDELU. Celkem se soutěže zúčastnilo 24 sportovců a sportovkyň ve věku od deseti do dvaceti šesti let ze sedmi zemí. Pro některé české sportovce to byla první účast v mezinárodní soutěži.

V loňském roce se dobrovolníci a dobrovolnice z MENDELU zapojili do charitativní akce 103 punčů pro Emila s mottem Přes překážky ke hvězdám. Výtěžkem z prodeje punče nadační fond podpořil vybrané sportovní aktivity 7 dětí a mladých lidí, 8 organizací i 4 vrcholových sportovců. MENDELU se stala patronem adventní sbírky pro horolezecký klub Adventor, který sdružuje děti a dospělé s poruchami autistického spektra. Klub si za své desetileté působení vytvořil stálou základnu z řad klientů i asistentů.