MENDELU na Festivalu vědy 2017

7. 9. 2017
Už je tady zase! Nevěříte? V pátek 8. září a v sobotu 9. září několik desítek odborníků z brněnských vysokých škol, akademických pracovišť i vzdělávacích institucí odhodí masky vážených vědců a s malými i velkými návštěvníky zahájí hravý Festival vědy. Místem konání tentokráte bude areál Dopravního hřiště Riviéra Brno. Vstup je i nadále zdarma! A Mendelova univerzita v Brně u toho tradičně nesmí chybět.
  • Kdy? V pátek 8. září a v sobotu 9. září od 9.00 do 18.00
  • Kde? V areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno.
  • Za kolik? Zadarmo!
  • Kdo? Snad všechny vědecké instituce působící v našem městě!

 

Hvězdárna a planetárium Brno pořádá Festival vědy již několik roků. Narůstající zájem, jak ze strany veřejnosti, tak i jednotlivých vzdělávacích či vědeckých institucí, nás letos přivedl k zásadnímu rozhodnutí. Přesouváme se z Kraví hory do areálu Dopravní výchovy Riviéra Brno. Téměř neomezené prostorové možnosti slibují, že to bude úžasná podívaná! Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno a generální organizátor Festivalu vědy s ABB.

Festival vědy představí jak odborné, tak populárně-vědecké instituce působící ve městě Brně. Cílem přitom není poučovat, nýbrž inspirovat a názorně předvést, že věda je tu proto, aby se nám lépe žilo.

Hlavním partnerem letošního Festivalu vědy je společnost ABB, technologický průkopník a přední světový dodavatel v oblasti elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Na českém trhu působí ABB již 25 let, v současné době zde má 7 výrobních závodů, z toho 3 jsou v Brně, 4 výzkumná a rozvojová centra a 2 inženýrská centra a zaměstnává více než 3500 zaměstnanců. Jednou z hlavních priorit ABB v oblasti společenské odpovědnosti je podpora a rozvoj mladých talentů, zejména v technických oborech, a popularizace vědy a techniky, i proto se stala hlavním partnerem letošního Festivalu vědy.

Záštitu nad Festivalem vědy laskavě poskytl rektor Masarykovy univerzity, předsedkyně Akademie věd České republiky, rektor Mendelovy univerzity v Brně, primátor statutárního města Brna, hejtman Jihomoravského kraje, rektor Univerzity obrany, rektor Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně a rektor Vysokého učení technického v Brně. Spolupracujeme také s Brněnským deníkem – Rovnost a Rádiem Petrov.

 

Na co se mohou návštěvníci také těšit?

Společnost ABB představí robota YuMi, prvního skutečně spolupracujícího robota na světě, který dokáže pracovat s lidmi na stejných úkolech při zajištění jejich bezpečnosti, Microsoft HoloLens, brýle pro virtuální realitu, a Collaboration Table, moderní manažerský nástroj, který automaticky sbírá data z různých zdrojů, a to data historická i aktuální v reálném čase, přičemž interaktivní 3D KPI aplikace pak intuitivně zobrazuje klíčové informace.

Genetika je velká hra života na Zemi, přijďte si tedy s Mendelianem geneticky zařádit! O tom vás přesvědčí Moravské zemské muzeum. Ústav fyziky materiálů AV ČR představí ukázky neobvyklého až překvapivého chování materiálů. Městská policie Brno ukáže něco málo z „technických vymožeností“, které využívá ke své práci – mobilní kamerový systém, k výuce strážníků i široké veřejnosti ve střelbě – mobilní laserovou střelnici a k vzdělávání strážníků i široké veřejnosti v oblasti dopravní výchovy – interaktivní tabuli se zkušebním zařízením. VIDA! science centrum nabídne během festivalu vědy program MAG(net)ICKÁ PŘITAŽLIVOST. Těšte na výrobu magnetické plastelíny či homopolárních motorků, extra silné neodymové magnety a science show s elektromagnetickými experimenty.

Studenti Veterinární a farmaceutické univerzity Brno nechají návštěvníky nahlédnout za oponu farmaceutického i veterinárního řemesla – chybět nebude třeba věštění z rentgenových snímků, rostlinné pexeso nebo příprava léků „naživo“. Hasiči předvedou mobilní operační středisko, které bude reálně na místě vysílat síly a prostředky v případě mimořádné události po celém Jihomoravském kraji. Univerzita obrany letos nabídne ukázky simulačních technologií. Návštěvníci si mohou otestovat své dovednosti na laserovém střeleckém trenažéru a simulátoru vojenských operací Virtual Battlespace 2. K vidění budou ukázky práce pyrotechniků s použitím pyrotechnického robota. Nejmladší návštěvníci si mohou užít skákací hrad.

Na akci nebudou chybět ani chemici z Vysokého učení technického v Brně. Můžete se těšit na spoustu zajímavých chemických pokusů, k těm co již znáte, přidají několik nových a pokusí se se vší parádou představit svět gelů. Technické muzeum v Brně představí aktivity spojené s motorismem a při této příležitosti připomene letošní 30. výročí nového Masarykova okruhu. Návštěvníci budou plnit zábavně naučné úkoly týkající se okruhu a pak se mohou vyfotit na motorce s větrem ve vlasech, popř. vyzkoušet pocit na stupních vítězů. Knihovna Jiřího Mahena nabídne na Festivalu vědy ukázku didaktických pomůcek a hraček, návštěvníci si vše budou moci sami vyzkoušet a osahat. Ukáže, jak se efektivně dají tyto pomůcky použít nejen při hraní, ale zejména při vzdělávaní dětí.

To a mnohem více zažijete na Festivalu vědy s ABB, který se koná v pátek 8. září a v sobotu 9. září 2017 v areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno. Vstup zdarma – pro malé, velké i největší.

 

Divadlo vědy

Divadlo vědy se bude odehrávat v improvizovaném stanu, který postavíme v areálu Dopravního hřiště Riviéra Brno s kapacitou přibližně 250 míst. Každý program trvá 40 minut.

Termíny vystoupení v pátek 8. září:

                  9.00     Fakulta chemická VUT v Brně – Chemie je život! Život je chemie!

                10.00    VIDA! science centrum – Elektromagnetická show

                11.00    Fakulta chemická VUT v Brně – Chemie je život! Život je chemie!

                12.00    VIDA! science centrum – Elektromagnetická show

Základní i střední školy si mohou místa na vystoupení v pátek 8. září bezplatně rezervovat na www.hvezdarna.cz/program

 

Termíny vystoupení v sobotu 9. září

                  9.00     VIDA! science centrum – Elektromagnetická show

                10.00    Fakulta chemická VUT v Brně – Chemie je život! Život je chemie!

                11.00    VIDA! science centrum – Elektromagnetická show

                13.00    Fakulta chemická VUT v Brně – Chemie je život! Život je chemie!

                14.00    VIDA! science centrum – Elektromagnetická show

                15.00    Fakulta chemická VUT v Brně – Chemie je život! Život je chemie!

                16.00    Fakulta chemická VUT v Brně – Chemie je život! Život je chemie!

 

Co se bude v divadle předvádět?

Chemie je život! Život je chemie! – Vysoké učení technické v Brně

Úvodní rada: Utíká-li vystupující – utíkejte taky!  Chemici z Fakulty Chemické Vysokého učení technického v Brně předvedou řadu poutavých, ale také poučných pokusů z laboratoře kuchyně i každodenního života. Těšit se můžete třeba na levitující bubliny, hadí líheň, roztoky co mění barvu, zuřivé gumové medvídky, výrobu opravdových stříbrných zrcátek, chemickou fontánu, chemický zapalovač, vyvolání Gina z lahve, dětské pleny a mnoho dalších hokus-pokusů. V rámci představení nahlédneme také pod pokličku našemu molekulárnímu kuchaři a připravíme nějakou tu dobrotu a samozřejmě vše ochutnáme.

 

Elektromagnetická show – VIDA! science centrum

Novopečení držitelé titulu Science Me! za nejlepší science show v Evropě přinesou exkluzivní představení věnované elektromagnetizmu. Jak se vykoupat v elektromagnetických vlnách? Jak létat bez křídel? To vše a mnoho jiného vám přinese show zábavního vědeckého parku VIDA!

 

Jak se k nám dostanete?

Jednoduše. Areál Dopravního hřiště Riviéra Brno je snadno dostupný městskou hromadnou dopravou – autobus č. 44 a 84, zastávka Riviéra. Od Mendlova náměstí, ze kterého je to 5 minut jízdy, bude doprava posílena. Přímo před areálem je také velkokapacitní parkoviště (zdarma).

Více aktualit

Všechny aktuality