Mendel Point: Šroubovice připomíná Mendela

19. 10. 2021
Kampus Mendelovy univerzity v Brně má novou chill outovou zónu – M. - Mendel Point. Podprahově připomíná osobnost zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Posezení pod robustním platanem mezi budovami Agronomické a Lesnické a dřevařské fakulty má podobu šroubovice a navazuje tak na Mendelovy výzkumy. DNA odpočinkových organických prvků je zakódovaná v každém jednom prvku - rozvinuté šroubovici (rr, RR, Rr). Dnes bylo slavnostně představeno veřejnosti.

Vítězný návrh vzešel z mezinárodního workshopu organizovaného ve spolupráci se Salzburg University of Applied Sciences a firmou Santal, kde vedoucími pedagogy byli Milan Šimek, Alena Sobotková (MENDELU), Maximilan Pristovnik a Michael Ebner (SUAS). Workshopu se zúčastnili studenti designu nábytku z různých částí Evropy (ČR, Rakouska aj). Výsledný design je dílem studentů z programu Erasmus+ ve složení Aljaž Menegatti, Rafael Šenk (Slovinsko) a Violeta Esteban Garcia (Španělsko). „Design laviček je inspirován DNA šroubovicemi. Každý designový prvek má jiný tvar, podobně jako DNA spirály. Sezení bylo vyrobeno z kovových profilů a masivního dubového dřeva,“ uvedl Milan Šimek z Ústavu nábytku, designu a bydlení, LDF.

Dva další velmi zdařilé studentské návrhy Mendel Pointu z tohoto workshopu prošly úspěšně do druhého kola hlasování veřenosti, jež proběhne v blízké době na webu MMB (https://damenavas.brno.cz/). Díky particpativnímu rozpočtu tak mohou i tyto být brzy realizovány v Brně. K podpoře svými hlasy pro návrhy můžete od 1.listopadu 2021 hlasovat zde:

MendelPoint u MENDELU
Mendel Point na Špilberku

Odkazu Mendela se brněnská vysoká škola, která jej nese hrdě v názvu, bude věnovat zejména v příštím roce, kdy oslavíme 200 let od jeho narození. Už nyní ale jezdí po Brně tramvaj, která jeho osobnost připomíná, v restauracích je k dispozici MendelBier, škola pokřtila komiks s genetikovým jménem a spustila edukační web www.mendelzije.cz, který cílí zejména na středoškoláky.

Více aktualit

Všechny aktuality