Jihomoravská seniorská akademie má první absolventy a absolventky, studovat ji bude možné i ve dvou dalších městech

27. 5. 2025
V prvním ročníku Jihomoravské seniorské akademie ve Vyškově a Znojmě absolvovalo celkem 72 seniorek a seniorů. Jejich slavnostní vyřazení proběhne 2. června 2025 v atriu Jihomoravského muzea ve Znojmě a v historické budově Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické Vyškov. Cílem projektu Jihomoravské seniorské akademie bylo rozšířit Senior akademii, kterou realizuje brněnská Městská policie do vybraných lokalit kraje a udělat tak kvalitní vzdělávání dostupnější pro starší generaci. V letošním roce je možné se hlásit na Jihomoravskou seniorskou akademii v nových lokalitách v Kuřimi a Hustopečích.

Absolventi a absolventky se vzdělávali obecně v tématech bezpečnosti, zahrnovala oblast zdraví, právo, finance i sociální systém spotřebitelského chování. Cílem Jihomoravské seniorské akademie bylo udělat vzdělávání pro seniorky a seniory dostupnější. „V menších městech a vesnicích není nabídka vzdělávání seniorů tak rozsáhlá jako v Brně, tedy místě, kde fungují vysoké školy a univerzity s jejich programy pro starší generaci. Dojíždění z těchto lokalit za vzděláváním je pro seniory často nepřekonatelný problém, ať již z hlediska samotné dopravy, tak z hlediska zdravotního stavu či rodinné situace. Dnešní senioři jsou často součástí sendvičové generace, kdy ve svém pokročilém věku pečují o své rodiče či partnera a zároveň jsou prarodiči vypomáhající s vnoučaty,“ popsala Kateřina Pevná z Institutu celoživotního vzdělávání MENDELU.

Hlavním místem vzdělávání seniorů jsou v České republice univerzity třetího věku v rámci vysokých škol, případně seniorské akademie. Cílem není jen předávání znalostí, ale také získávání nových nebo udržování stávajících kontaktů s vrstevníky.„S vývojem stárnutí populace se do popředí zájmu mnoha oblastí politik dostává téma péče o občany v postproduktivním věku. Jak vyplývá z mnoha odborných studií, je aktivita ať již fyzická nebo mentální či duševní stěžejní pro udržení kvality života do pozdního věku. Jedním ze způsobů smysluplného a kvalitního trávení volného času a udržení kognitivních schopností je právě vzdělávání se,“ uvedla Pevná.

V pilotní fázi projektu proběhla dvě pololetí Jihomoravské seniorské akademie ve Vyškově a Znojmě. Vzdělávání v těchto lokalitách cílilo i na obyvatele a obyvatelky i z přilehlých menších obcí. V každé z lokalit proběhlo 48 výukových hodin. Výuka probíhala vždy jednou týdně, lekce byly dvouhodinové, v jednom pololetí tedy proběhlo celkem 12 setkání. Každá z uvedených lokalit měla k dispozici i lekci, kterou mohla využít pro informování seniorů na základě svých potřeb. Cílovou skupinou jsou účastníci a účastnice ve věku 50+.

„Dlouhodobě udržitelným principem je plán realizace Jihomoravské seniorské akademie vždy ve dvou městech za rok a paralelní příprava dalších dvou měst. Během čtyř let, do roku 2027, by tak akademie proběhla v osmi městech,“ nastínila Pevná. V současnosti jsou v nových lokalitách, Kuřimi i Hustopečích, už desítky přihlášených. Přihlašování je ale stále otevřené.

Realizátorem projektu Jihomoravské seniorské akademie je Mendelova univerzita v Brně, která má dlouholeté zkušenosti se vzděláváním seniorů prostřednictvím Univerzity třetího věku a mezigenerační univerzity, a to i v menších městech prostřednictvím svých poboček. Projekt je financován Jihomoravským krajem.

Kontakt pro bližší informace: Mgr. Bc. Kateřina Pevná, +420 604 343 377, katerina.pevna@mendelu.cz, vedoucí Oddělení vzdělávání seniorů, Institut celoživotního vzdělávání MENDELU

Více aktualit

Všechny aktuality