Evropským stromem roku 2015 se stal dub z Estonska

6. 5. 2015
Ocenění Evropský strom roku 2015 získal ve veřejném hlasování estonský dub stojící uprostřed fotbalového hřiště. Slavnostní předání ceny se konalo 20. dubna v Bruselu pod patronací europoslance Pavla Poce a za podpory Mendelovy univerzity v Brně. Ta poskytla i vína, která si hosté na slavnostním vyhlášení mohli vychutnat.

Soutěž Evropský strom roku, organizovaná Nadací Partnerství, je pořádána od roku 2011 a navazuje na úspěšnou anketu Strom roku pořádanou v České republice. Ta se postupně rozšířila celkem do čtrnácti států, z nichž se každý rok veřejným hlasováním vybere strom do evropského finále. Cílem ankety je připomenout význam stromů a jejich kulturního přínosu.

Letošní výherce, vzrostlý dub na fotbalovém hřišti v estonské vesnici Orissaare, se původně nacházel vedle malého sportoviště. Při rozšiřování se strom snažili vyvrátit, ale nepodařilo se a tak se nakonec ocitnul uprostřed nového hřiště. Podle Heikiho Hanso, který cenu převzal, se o výhru estonského dubu zasloužila mimo jiné velká podpora z celého světa.

Český zástupce v soutěži, Opatovická borovice, skončil na pátém místě. V příštím ročníku by se Evropského stromu roku mělo zúčastnit už šestnáct finalistů z různých evropských zemí.

 

{FUNCTION[„po-modules-photogallery“](id=304)}

Více aktualit

Všechny aktuality