Dožínky ozdobil rekordní věnec

2. 9. 2019
Rekordní věnec ozdobil jihomoravské dožínky, které se konaly v neděli 1. září na Mendlově náměstí v Brně. Zasloužili se o to zástupci Agronomické fakulty. Věnec byl složen ze 171 menších věnců spletených dohromady. Původně měl být dlouhý 100 metrů, nakonec byl ještě o 6,5 metru delší.

„100 metrů symbolizuje letošní sté výročí naší školy. Věnec jsme vytvořili ze 170 menších, které jsme zdobili v červenci a v srpnu, a jeden věnovala spolupracující Střední zemědělská škola z Olomouce. Na zdobení jsme použili ječmen a pšenici, které jsme sklízeli na školních pozemcích v Žabčicích. K tomu jsme přidali chmel z Olomoucka, makovice z Jesenicka, pečivo, koláče a 450 květin a také jeden kilometr mašlí, stuh a juty,“ uvedl proděkan Agronomické fakulty Daniel Falta.

Dosud nejdelší v Česku evidovaný věnec měřil podle agentury Dobrý den z Pelhřimova, která na rekordní počiny dohlíží, 67 metrů ale v tomto případě šlo o věnec adventní.

Věnec na Mendlovo náměstí přivezli z areálu Mendelovy univerzity v Brně alegorické vozy Agronomické fakulty, Lesnické a dřevařské fakulty a Technického muzea v Brně, které se připojily k hlavnímu dožínkovému průvodu před sídlem úřadu Jihomoravského kraje na Žerotínově náměstí.
Cílem dožínek je zviditelnit jihomoravské zemědělství a jeho kvalitní produkty, přiblížit je tak veřejnosti a zdůraznit tradiční význam zemědělství v regionu, s čímž souvisí rovněž podpora zachovávání folklorních tradic. Dožínky jako takové jsou jednou z nejstarších domácích lidových tradic. Jejich smyslem byla historicky oslava ukončení sklizně obilí, které zajišťovalo obživu na další období, a poděkování za štědré dary poskytnuté přírodou. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chasy zaplatit.

Více aktualit

Všechny aktuality