Do Brna se sjely vědecké špičky z celého světa oslavit Mendela

20. 7. 2022
Dnes přesně na den uplynulo 200 let od narození jednoho z největších vědeckých géniů historie. K poctě slavného genetika Gregora Johanna Mendela se do Brna sjely vědecké kapacity z celého světa včetně tří nobelistů, kteří budou ve čtvrtek přednášet na mezinárodní genetické konferenci. Ta měla dnes slavnostní zahájení v augustiniánském opatství na Starém Brně, tedy na místě, kde Mendel základy genetiky objevil.

Podle jednoho z největších odborníků na Mendela Daniela Fairbankse z Utah Valley University v USA je Mendelův odkaz komplexní a mnohostranný. „V průběhu let jeho experimenty a teorie významně ovlivnily vědecký pokrok v medicíně a zemědělství. Jeho teorie také vyvolala kontroverze, které rostly a klesaly. Na počátku dvacátého století skupina vlivných učenců povýšila jeho experimenty a teorii na nejvyšší úroveň,“ uvedl dnes při slavnostním zahájení konference Fairbanks, který letos k Mendelovi vydal novou knihu.

Mendelův odkaz podle něj zahrnuje některé z nejtragičtějších i nejhrdinštějších epizod historie. Například Josef Stalin prosazoval protimendelovská tvrzení Trofima Lysenka s tím, že mendelismus je buržoazní pseudověda Západu. „Několik odvážných vědců za Stalinova diktátorského režimu bylo uvězněno a někteří se rozhodli raději obětovat své životy, než aby se vzdali mendelismu,“ uvedl Fairbanks podle kterého aktuální konference představí řadu vynikajících vědeckých poznatků, které připomenou Mendela, jeho život a jeho odkaz pro příští generace.

Evoluční biolog Nils Stenseth, který působí na Univerzitě v Oslu a patří mezi velké propagátory Mendela, ve své řeči připomněl, že Darwinova evoluční teorie a Mendelovy genetické zákony jsou základním kamenem moderní biologie a snah o pochopení lidské přirozenosti a přírody kolem nás.  „Mendelův přínos nebyl jen chybějícím článkem rozsáhlé a složité vědecké skládačky, které dominoval Darwin, jak se někdy uvádí. Lepší analogií je zámek a klíč, kde každý z přispěvatelů je pro výsledný celek stejně důležitý,“ zdůraznil Stenseth z Univerzity v Oslu.

Dnešního slavnostního zahájení se účastnili mimo jiné zástupci brněnských univerzit, Jihomoravského kraje či města Brna. Četla se i zdravice českého premiéra Petra Fialy, který účastníkům konference na dálku popřál inspirativní debatu. Mendel byl podle něj „pionýrem interdisciplinárního přístupu“, zaznělo dnes vpodvečer v bazilice na Starém Brně, kde se slavnostní zahájení konalo. Bazilika byla plná významných hostů. „Váš zájem ukazuje, že naše město má ve světě vědy, výzkumu a inovací dobré jméno a i díky Mendelovi máme na co navazovat. Celé Brno Mendelovým výročím žije,“ uvedla mimo jiné primátorka Brna Markéta Vaňková.

Celkem se Mendel Genetics Conference účastní téměř 400 odborníků a vědeckých kapacit z celého světa. Konference se koná od 20. do 23. července. Diskutovat se budou nejnovější poznatky v oboru a hledat odpovědi na klíčové otázky vzniku života buňky rostlin i člověka, evoluce, dědičnosti, genetických onemocnění či uplatnění nových genomických technologií v medicíně nebo zemědělství.

Na konferenci vystoupí Ada E. Yonath z Weizmann z Institute of Science v Izraeli a Thomas Cech z University v Coloradu, což jsou nositelé Nobelovy ceny za chemii, a Sir Paul Nurse z Francis Crick Institutu v Londýně, který Nobelovu cenu získal za fyziologii a medicínu. Všichni tři nobelisté, stejně jako další zahraniční i domácí účastníci, oceňují, že se část konferenčního programu odehraje přímo v klášteře, kde opat Mendel žil a pracoval, studoval dědičnost na rostlinách hrachu, choval včely nebo založil meteorologickou stanici.

Odkaz na konferenci: Conference – G.J.Mendel – Conference 2022 (mendel22.cz)