Designéři MENDELU kralovali prestižní soutěži

8. 11. 2018
Třetinu všech ocenění získali dnes studenti Mendelovy univerzity v Brně na prestižním 14. ročníku soutěže designérů Cena prof. Jindřicha Halabaly. Z celkového počtu 27 ocenění si jich odváží deset za osm různých prací. Soutěž představuje tvorbu studentů oboru designu a nábytku a interiérů. Celkem porota odborníků vybírala z 244 prací ze 14 univerzit sedmi států a ze sedmi středních škol.  Všech 130 prací, které odborná porota vybrala do druhého kola soutěže, bude  možné shlédnout v Místodržitelském paláci v Brně v 1. patře do 25. listopadu.

Tradiční soutěž designérů a nábytkářů má pět hlavních kategorií, v Brně je jednou za dva roky. V kategorii Design nábytku u závěrečných prací vyhrála Chenille sofa studentky Mendelovy univerzity v Brně Lucie Černochové. Ve stejné kategorii získala ocenění za stůl Memo i Dominika Sirná. Speciální cenu Primátora města Brna získala stolní lampa další studentky Mendelovy univerzity v Brně Veroniky Polehlové.

Černochová (na snímku) sama považuje ocenění za prestižní. „Udělá mi dobré jméno do budoucna,“ pochvalovala si dnes v Místodržitelském paláci. Její sofa byla původně inspirovaná tvarem housenky, autorka také zamýšlela mnohem menší práci, než jak se jí nakonec vyvinula. Na realizaci svého díla musela hledat partnera, protože výroba stála desítky tisíc korun. „Musela jsem obejít asi osm firem, než jsem se domluvila v brněnské společnosti Resa. Tato firma mi hodně pomohla. Barevná kombinace se jim hodí i do loga,“ uvedla Čechová s tím, že firma bude pohovku nabízet k prodeji. Jako atyp stojí 63.000 korun. V případě více objednávek pak zřejmě zlevní.  Uplatnění může najít například ve veřejných interiérech, hotelech nebo kancelářích.

Podle jednoho z organizátorů soutěže a vedoucího Ústavu nábytku, designu a bydlení Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně Jiřího Taubera má v dnešní době design a funkce směřovat k tomu, aby se nábytek používal delší dobu. „Vrací se retro styl. Opravují se starší kusy nábytku, které se vrací do moderních interiérů. Nemyslím si, že nábytek by měl být spotřebním zbožím,“ uvedl Tauber. Studentské práce podle něj navíc mají hledat inovativní cesty.

Nové trendy potvrzuje i Cena prof. Jindřicha Halabaly. „Zájem o účast v soutěži má rok od roku strmě vzrůstající tendenci, což je vidět jak na počtu, tak i především na kvalitě přihlášených prací. Jedná se o jednu z možností, kdy mohou studenti své práce nejen vystavit na odiv veřejnosti, ale především konfrontovat své práce navzájem s ostatními kolegy z jiných vysokých škol,“ doplnil jeden z organizátorů z Ústavu nábytku, designu a bydlení LDF Jaroslav Svoboda.

Vítězové jednotlivých kategorií: Design nábytku – závěrečné práce: Chenille sofa – Lucie Černochová (Mendelovy univerzita), Design nábytku – klauzurní práce: Křeslo Bloom – Klára Němečková (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně), Design interiéru – závěrečné práce: Design víceúčelové modulární stavby – Adéla Bačová (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně), Design interiéru – klauzurní práce: Cvernovka – Loftový byt – Pavlína Mojská (Slovenská technická univerzita v Bratislavě), Design nábytku a interiéru – střední školy: Kavárna v kontejneru – Veronika Balogová (Střední odborná škola obchodu, užitého umění a designu, Plzeň).

Podrobnější informace na www.halabala.ldf.mendelu.cz

Více aktualit

Všechny aktuality