Souznění s přírodou je tématem letní Flory Olomouc

16. 8. 2021
Léčivá síla přírody a připomínka antického světa levitujícího nad hlavami návštěvníků. To jsou hlavní motivy květinové expozice na letní Floře Olomouc. Její součástí budou od 19. srpna i tisíce léčivých rostlin. Na expozici se podílí i vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Podle Heleny Pluháčkové z Agronomické fakulty obliba léčivých rostlin neustále roste a platí to zvláště v posledních dvou letech.

„Žijeme v době, kdy se lidé zajímají o vývoj moderních médií a vše nové, co přináší. Ženeme se dopředu takovou rychlostí, že se čas od času ocitáme ve slepých uličkách. Pak se obracíme k přírodě, která nám pomáhá,“ říká Pluháčková. Lidé podle ní využívali rostliny a jejich léčivé účinky odpradávna. „Jejich obsahové látky jsou stálou inspirací pro jejich využití k léčení. Úsloví není na světě rostlina, která by k něčemu nebyla, je stále platné a význam rostlin má a předpokládejme, že bude mít, stále rostoucí tendenci,“ uvedla vědkyně.

Expozice na letní Floře nabídne informace o známých druzích z běžné zemědělské a zahradnické praxe, ale i méně známé druhy, které jsou původní na jiných kontinentech. „Využívají se v oficinální medicíně, ale nachází uplatnění i v lidovém léčitelství, o které roste v poslední době zájem,“ uvedla Pluháčková.

Podle ní je nutné se v této oblasti neustále vzdělávat a připomínat si, že zdroje léčivých rostlin nejsou nevyčerpatelné. „Mají-li být ku prospěchu, musíme o nich vědět co nejvíce,“ říká Pluháčková. Také proto je součásti výstavy odborný doprovodný program včetně přednášek odborníků z Agronomické fakulty.

Na galerii pavilonu A bude navíc fakulta prezentovat nejen možnosti studia, ale také vlastní produkci. Další stánky budou obsazeny členy spolku PELERO CZ, který má sídlo na Mendelově univerzitě a zabývá se zájmem pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin, většina členů jsou také úzkými spolupracovníky v oblasti výzkumu s Mendelovou univerzitou v Brně.

Zájem o léčivky v posledních letech v České republice roste a covidová pandemie tento dlouhodobý trend ještě přiživila. V Česku se používá cca 300 druhů léčivých rostlin, z toho cca 70 se dá nasbírat ve volné přírodě a asi 30 druhů s úspěchem přímo pěstovat.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Helena Pluháčková Ph.D., Ústav pěstování, šlechtění rostlin a rostlinolékařství (AF), helena.pluhackova@mendelu.cz; tel.: Tel.: +420 777 576 166