MENDELU preferuje zatím prezenční výuku

13. 8. 2021
Mendelova univerzita v Brně preferuje před nadcházejícím školním rokem prezenční výuku jak v laboratořích, tak i na cvičeních a přednáškách. Online metoda zůstává ale variantním řešením, v případě, že škole vzhledem k pandemii COVID-19 jiná forma nebude umožněna. Nový školní semestr na některých fakultách začíná od 13. září, u většiny pak o týden později.

„Stále čekáme na pokyny od ministerstva školství. Resort bohužel dosud nevytvořil žádný rámec a mantinely, v jejichž rámci bychom mohli postupovat,“ uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Podle ní je jednou z cest k tradiční výuce na vysokých školách očkování. K tomu studenty před týdnem vyzvala Česká konference rektorů (ČKR). Podle ČKR představuje očkování nejúčinnější cestu, jak chránit zdraví a životy všech občanů a zároveň umožnit plnohodnotné vzdělávání v nadcházejícím semestru. Z dostupných informací navíc vyplývá, že například pobyt na kolejích bude přímo podmíněn prokázáním bezinfekčnosti. Stále navíc platí, že od 1. 9. 2021 nebude testování hrazeno ze zdravotního pojištění.

MENDELU byla v době nástupu epidemie první tuzemskou vysokou školou, která přešla na online výuku. Prezenční formou na několik dní zahájila loňský semestr, pak ale školu stejně jako ostatní univerzity uzavřela hygiena. „Pokud bychom nemohli laboratorní cvičení dělat ani v blokové formě například na konci semestru, už by to byl značný problém. U cvičení a přednášek jsme připraveni na plnou realizaci online,“ uvedl prorektor pro vzdělávací činnost Radim Farana. Doplnil, že univerzita už třetí semestr podporuje přípravu učebních opor pro blended learning a řada předmětů je takto již připravena, protože se tyto učební opory s výhodou využívají také u kombinované formy výuky.

MENDELU ještě zváží, zda v dalším semestru bude postupovat podle univerzitního semaforu, který loni zavedla. „V tuto chvíli jeho ponechání nevidím jako reálné. Musíme reagovat na to, jak se situace vyvíjí a je zřejmé, že opatření bude potřeba diferencovat jinak,“ dodala Nerudová.