Řezivo z univerzitních lesů už míří k lidem postiženým tornádem

30. 6. 2021
Mendelova univerzita v Brně začala s dodávkou řeziva obcím na jihu Moravy postiženým ničivým tornádem. Konkrétně jde o dodávky hranolů a střešních latí ze smrkového dřeva z univerzitních lesů ve správě Školního lesního podniku Křtiny (ŠLP Křtiny).

„Pomoc nemohla přijít bezprostředně, neboť dřevo bylo potřeba připravit a zajistit také vhodné dopravní prostředky k jeho přepravě. Přesto se snažíme jednat co nejrychleji a první náklad z pilařského provozu v Olomučanech se vydal na cestu v úterý, tedy necelý týden po řádění ničivého tornáda,“ vysvětluje postup prací ředitel ŠLP Křtiny Tomáš Vrška.

Kamion smrkového stavebního řeziva zamířil do skladu Moravských naftových dolů v Lužicích na Hodonínsku, který byl zřízený za tímto účelem. Smrkové řezivo o objemu necelých 30 m³ bude následně využito k provizorním opravám střech poničených domů po tornádu.

Ve čtvrtek budou na cestu do zmíněného centrálního skladu v Lužicích vypraveny další dva nákladní automobily. Jednak s hranoly a střešními latěmi a jednak s řezivem. V součtu se jedná o 60 m³ materiálu. V pátek další náklad smrkové kulatiny dopraví odvozní souprava MENDELU do Moravské Nové Vsi, konkrétně do Truhlářství Víšek.

„Dohodli jsme se, že pokud je přímo na místě možnost dříví připravit na základě potřeb jednotlivých majitelů poničených domů, je to to nejlepší řešení,“ konstatoval Tomáš Vrška.

Pomoc ze strany Školního lesního podniku Křtiny tímto týdnem nekončí. O další pomoci, např. poskytnutí dříví na krov střechy Základní školy Hrušky na Břeclavsku, která byla fatálně poničena, se bude jednat.

Kontakt pro bližší informace: Tomáš Vrška, ředitel ŠLP Křtiny, +420 602 794 216; e-mail: tomas.vrska@slpkrtiny.cz