Extrémní počasí poškodilo vinice

28. 6. 2021
Počasí z konce minulého týdne mělo negativní dopad i na vinice Zahradnické fakulty v Lednici. Oproti obcím na Hodonínsku, které zasáhlo ničivé tornádo, sice nejsou zničené zcela, přesto jsou škody citelné. Experti MENDELU odhadují škody silným větrem a kroupami v rozsahu 25 - 30% dle směru větru, hustoty olistění a odrůdy.

„Bohužel poškozeny byly zejména ty odrůdy, na kterých již byly precizně udělány zelené práce, tedy podlom, zastrčení letorostů do drátů a odstranění fazochů,“ uvedl Radek Sotolář z Ústavu vinohradnictví a vinařství ZF MENDELU. Z odrůd jde například o Dornfelder nebo Ryzlinky.

„Poškození je většinou kroupami, potlučením bobulí a letorostů, proděravěním listů. Nejsou tedy poškozeny jen bobule, ale také réví, což vyvolává následné problémy jednak s horší mrazuodolností a pak se často tyto výhony lámou při jejich vázání. Děravé listy pak nejsou plně asimilačně funkční a to má za následek zvýšenou tvorbu dalších fazochů. Také bude třeba použít mimořádnou fungicidní ochranu,“ dodal Sotolář.

Univerzitní vinice v Lednici se rozkládají na šesti hektarech. Zhruba třetina z nich je produkčních, zbytek pak unikátním genofondem vinných odrůd. Ročně se z vinic sklidí od 25 do 30 tun hroznů. Ústav vyprodukuje ročně zhruba 12.000 lahví vína, která jsou k dostání v nejrůznějších vinotékách, a to například v Lednici, Brně či Břeclavi.