MENDELU začíná s PCR testováním studentů

7. 5. 2021 -

Mendelova univerzita v Brně od pondělí začne s PCR testováním studentů. Dva týdny poté, kdy s touto formou jako první česká univerzita začala v pilotní fázi pro zaměstnance. Postupně tato forma zcela nahradí dosavadní antigenní testování. U většiny fakult ale už končí semestr, takže testování se bude týkat jen desítek studentů. Nejvíce využije návrat studentů na univerzitu Zahradnická fakulta v Lednici, pro většinu z nich je totiž praktická výuka nenahraditelná.

„Podařilo se nám zajistit poměrně příznivou cenu jak u samotné poolingové metody, kdy je v jedné lahvičce 20 vzorků, tak u případných následných konfirmačních testů a jsem ráda, že stát konečně přislíbil, že PCR testy bude spolufinancovat," uvedla rektorka Danuše Nerudová s tím, že jde o krok správným směrem k nastartování ekonomiky. V současné chvíli testy univerzita hradí sama. Zatím počítá v prvním měsíci s částkou asi 500.000 korun.

PCR testování univerzita zaměstnancům i studentům poskytuje zdarma. Zaměstnanec či student se může testování zúčastnit jednou týdně. Výsledek PCR testu je platný 7 dní. Od 17. května 2021 se bude na MENDELU testovat pouze PCR metodou.

„Problémem je stále pomalé očkování. U našich akademiků už začalo, bohužel neakademičtí pracovníci na vysokých školách tuto možnost stále nemají, pokud nedosáhli příslušné věkové hranice, která je nyní nastavena na 50 let," uvedla rektorka.

Aktuálně k COVID-19

Průvodce prváka