Zimní semestr začal, opatření jsou přísnější

22. 9. 2020
Na Mendelově univerzitě v Brně 21. září začal zimní semestr. Výuka probíhá za přísnějších hygienických opatření, většina formy je ale zatím prezenční. Studenti musí dodržovat rozestupy, nosit roušky, používat dezinfekci. V online formě je výuka nad 100 osob. Režim se řídí univerzitním semaforem.

Semafor univerzita představila už před zahájením semestru. Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci v Brně a okolí dnes krizový štáb rozhodl o tom, že v pátek 25. září změní univerzitní semafor dosavadní zelenou barvu na žlutou. Na vývoj epidemiologické situace se univerzita pečlivě připravuje už dlouhodobě. Obslužné týmy jsou rozdělené na poloviny, aby v případě nákazy nebyl paralyzován celý chod univerzity.

Podle rektorky škola vyvine maximální úsilí, aby zachovala praktickou výuku, terénní výcvik a výuku v laboratořích. Na druhé straně jsou podle ní určité typy studijních programů, které svým charakterem umožňují, aby byly živě streamovány. Variantou při zhoršení epidemiologické situace je snižování počtu studentů v rámci jednotlivých skupin.

S přechodem na online výuku mají své zkušenosti už z jara všechny fakulty. Podle Radka Pokorného z Ústavu zakládání a pěstění lesů (LDF), který dnes vyučoval Polyfunkční pěstění lesů, to bez praktické výuky dlouhodobě nejde. „My nejsme teologická fakulta,“ uvedl Pokorný. V minulém semestru jeho žáci neměli téměř žádné praktické cvičení. Nyní je naplánoval už na říjen, aby se v potřebném rozsahu stihla. Také podle něj je případně variantou vozit do terénu menší skupiny. „Praxe je za víc než teorie. Když je člověk doma, nemá tolik vůle se donutit,“ řekla k tomu za studenty Anna Petrová.