MENDELU mezi nejlepšími školami světa

10. 6. 2020
Mendelova univerzita v Brně se poprvé dostala do elitní tisícovky nejlepších světových univerzit podle aktuálně zveřejněného žebříčku QS World University Rankings 2021. Žebříčku vévodí Massachusetts Institute of Technology, před univerzitami ve Stanfordu a Harvardu. Mendelova univerzita byla hodnocena na 701-750 místě podobně jako VUT v Brně, v elitní tisícovce je celkem deset českých univerzit. Mezi zemědělsky zaměřenými českými univerzitami je MENDELU hodnocena nejlépe.

„Pro naši univerzitu je to velký úspěch a další potvrzení toho, že máme nejen studentům ale i pedagogům a vědcům co nabídnout,“ uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Žebříček QS World University Rankings patří celosvětově k nejprestižnějším, hned vedle Šanghajského žebříčku a žebříčku THE. Dosud se Mendelova univerzita pohybovala v podobných přehledech nad hranicí jedné tisícovky.

„Hodnocení v každém žebříčku nám nabízí důležité porovnání s ostatními univerzitami a zvyšuje prestiž MENDELU v mezinárodním kontextu. To je také důvod, proč jsme se do tohoto hodnocení přihlásili,“ uvedla Nerudová. Podle ní podobné žebříčky škole dávají mimo jiné zpětnou vazbu, kde jsou ještě slabiny a co je nutné v dalších letech zlepšovat.

Globální žebříček vysokých škol QS (Quacquarelli Symonds) World University Rankings srovnává tisíc nejlepších univerzit z celého světa. V žebříčku se hodnotí 6 oblastí, přičemž celkem 50 % hodnocení tvoří reputace mezi akademiky a zaměstnavateli absolventů, 20 % počet citací v databázi Scopus, 20 % počet studentů na akademického pracovníka, 5 % hodnocení tvoří podíl zahraničních akademiků a 5 % podíl zahraničních studentů.

Bližší informace najdete zde