Sucho se stává celonárodním tématem, zaznělo v diskuzi

20. 11. 2018
Stavy vodních toků jsou na historických minimech a také stavy vodních nádrží jsou níž než by bylo záhodno, uvedl dnes na diskuzi s hejtmanem Jihomoravského kraje Bohumilem Šimkem pořádané Deníkem Rovnost bioklimatolog Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Trnka. Letošní rok podle něj znovu prokázal, že Jihomoravský kraj vychází jako nejohroženější kraj s teplotami nad 30 stupňů Celsia. „Nedostatek vláhy letos ukázal, co umí," uvedl Trnka (na snímku).

Sucho jižní Moravu nezasáhlo letos poprvé, ale poprvé se výrazněji projevilo i ve východních a středních Čechách. Sucho se tak podle Trnky stává celonárodním tématem a je jen těžko představitelné, že naše generace zažije klimatické podmínky běžné například v 80. letech.

„Toho tepla je příliš a jakkoliv ho máme rádi, tak se všude začíná počítat s klimatizacemi, to se před 20 lety nemuselo kalkulovat,“ upozornil Trnka, podle kterého to je ale příležitost stavět stavby jinak. „Můžeme si vyzkoušet to, co ČR a další kraje čeká a mít náskok a dalším pak tyto technologie dodávat,“ myslí si Trnka, který dnes zmínil i menší počet srážkových dnů. Celkově je srážek méně, ale jsou intenzivnější. Dopadají tak s větší energií, což vede k erozi. „Dlouhodobá degradace půdy se projevuje všude,“ uvedl Trnka.

Jak bude krajina jižní Moravy v dalších letech vypadat, se lidé mohou podívat na web www.klimatickazmena.cz. „Bohužel, podíváme-li se na jihovýchod od našeho území, uvidíme tam klima, které nás čeká v horizontu příštích desetiletí,“ uvedl Trnka. Diskuze s odborníky se dnes týkala i zadržování vody v krajině, například formou vodních nádrží.

„Přehrady a nádrže jsou díla časově, administrativně i ekonomicky velmi náročná,“ upozornil náměstek ministra životního prostředí a člen vědecké rady Mendelovy univerzity v Brně Vladimír Dolejský. Podle něj je Jihomoravský kraj těžko zkoušený klimatickou změnou, ale zároveň je nejaktivnější. Zmínil v této souvislosti například jihomoravskou Agrární komoru. Ministerstvo podle něj například podporuje obnovu větrolamů.

Online z diskuze odborníků s hejtmanem JM kraje Bohumilem Šimkem zde: https://brnensky.denik.cz/online-reportaz/reportaz/diskuze-s-hejtmanem-jihomoravskeho-kraje-bohumilem-simkem.html