Král i královna Majálesu jsou letos z MENDELU

10. 5. 2022
Titul krále i královny Majálesu si letos odnesli studenti MENDELU, Pavel Závodný z Lesnické a dřevařské fakulty a Johana Fabíková z Agronomické fakulty. Obhájili tak vítězství, které na předminulém ročníku vybojoval Jan Kryčer z FRRMS. O titul krále a královny se soutěžilo prakticky celý měsíc, v průběhu kterého probíhaly majálesové akce, i v samotný den Majálesu. „Hodnotil se celkový dojem a připravenost královského páru i družiny na majálesových akcích, což myslím, že jsme skvěle zvládli, protože všude byla vidět zelená barva,“ shrnula vítězná královna Johana. Přímo na Majálesu pak předvedl královský pár taneční vystoupení, na kterém společně pracovali zhruba měsíc. Součástí hodnocení byl i rozhovor s moderátorem.

„Z vybojování titulu jsem nadšený, ještě teď to vstřebávám. Konkurence byla veliká, proto jsem rád, že jsme za MENDELU vyhráli oba, a nezklamali tak naši družinu, bez nich by to nešlo,“ neskrýval nadšení král Majálesu Pavel. Výsledek hodnocení není totiž jen prací královského páru, ale celého týmu studentů, kteří se podíleli na přípravách i stavění májky, pohoštění kolemjdoucích i celkovém vzhledu v průvodu. O vítězném páru rozhodla odborná porota, která pozoruje a hodnotí, jak kandidáti vystupují, působí na okolí a plní různé disciplíny. Vliv na výsledek mělo i internetové hlasování.

Majáles začal v sobotu dopoledne průvodem, který vycházel z náměstí Svobody a účastnilo se ho přibližně dvě tisícovky lidí. Nedílnou součástí průvodu bylo šest alegorických vozů, které symbolizovaly brněnské vysoké školy. I jejich ozdobení a celkový dojem měly vliv na hodnocení kandidátů. Na vozech se kromě krále a královny z MENDELU představili i kandidáti z Masarykovy univerzity, Vysokého učení technického, Veterinární univerzity a Univerzity obrany, pětici doplnil alegorický vůz za střední školy. Na každém z vozů vystupovala jiná kapela nebo hudebník – od Vypsané fixy za Mendelovu univerzitu až po Kapitána Demo za Univerzitu obrany. Středoškolský alegorický vůz pak ovládl moderátor a influencer Kazma.

Průvod pokračoval přes Pekařskou ulici a Mendlovo náměstí až na výstaviště, kde do půlnoci vystupovali hudebníci na třech pódiích. Majáles se znovu konal po dvou letech, naposledy si ho mohli nejen studenti užít v roce 2019. Letos je jedním z největších festivalů na jihu Moravy. Program festivalu se blížil tomu, který byl původně připravený na rok 2020, ale kvůli pandemii koronaviru se nekonal.

Aftermovie Majáles 2022