Vánoční jarmark už v sobotu

27. 11. 2019
Myslivecká klobása století, výroční špekáčky, univerzitní pivo, akademická makovka a rohlíky s pečetí Chuť jižní Moravy 2018 a spoustu dalších pochutin a zajímavostí nabídne Vánoční jarmark pořádaný v sobotu 30. listopadu v areálu Mendelovy univerzity v Brně. Pořádá jej nejstarší z fakult, kterou je ta Agronomická, k výročí sta let od svého založení. V areálu univerzity bude 49 stánků včetně z Technického muzea zapůjčené vojenské pece z padesátých let minulého století, kde se bude péci již od časného rána chléb.

Vánoční jarmark je poslední z akcí pořádaných v rámci oslav 100. výročí založení AF MENDELU. „Rádi bychom návštěvníky z řad široké veřejnosti seznámili se studiem a životem na univerzitě a Agronomické fakultě. Fakultu návštěvníkům přiblížíme například prostřednictvím prodeje našich produktů, které jsou vyráběny v poloprovozních laboratoří Ústavu technologie potravin v rámci nového studijního programu Technologie potravin,“ uvedl proděkan fakulty Daniel Falta.

Univerzitní produkty jsou v řadě ohledů specifické a naznačují, kam se obor může ubírat. Výroční Špekáčky 1919-2019 oproti receptuře tradičního špekáčku neobsahují škrob, gothajský salám se bude prodávat se sníženým obsahem soli. „V neposlední řadě nabídneme také pivo z univerzitní produkce,“ uvedl Falta

Na jarmarku mohou návštěvníci nakouknout pod fakultní pokličku také díky „vědeckým stanovištím“ s chemickými pokusy, kompostérem nebo ukázkami erozní činnosti. Setkají se také s odborníky, kteří vyučují na Agronomické fakultě a kteří představí zajímavosti z různých oborů, od bylinek, přes potraviny, pivovarnictví, počasí, až k rybářství.

„Od ostatních vánočních trhů v Brně jsme chtěli odlišit náš Vánoční jarmark tím, že jsme dali příležitost studentům a absolventům Mendelovy univerzity a oslovili jsme také výrobce, kteří kladou důraz na kvalitu svých výrobků a získali ocenění za svou produkci. Prodávat u nás budou výrobci, kteří získali ocenění Regionální potravina, Chuť jižní Moravy, Regionální produkt nebo například medaile z mezinárodní soutěže marmelád v Anglii The World’s Original Dalemain Marmalade Awards,“ uvedl Falta.

V areálu  školy se v odpoledních hodinách rozsvítí vánoční stromek, na pódiu po celou dobu poběží doprovodný program v podobě vystoupení odborníků z Agronomické fakulty, pásma písní a tanců Slováckého souboru Kyjov, vystoupení Hudební školy Yamaha a koncert začínající zpěvačky Magdaleny. Hlavním hřebem odpoledne bude koncert brněnské kapely Baobab. „Po zkušenostech z Velikonočního jarmarku, kdy k nám zavítalo přibližně 5000 návštěvníků, jsme připraveni na podobně vysokou návštěvnost,“ dodal Falta.

Kontakt pro bližší informace: Ing. Daniel Falta, Ph.D., proděkan Agronomické fakulty, daniel.falta@mendelu.cz; tel.: 727 908 755