Rektoři vyzývají Brno k podpoře cyklodopravy

17. 5. 2019
Upozornit na neuspokojivé podmínky pro lidi jezdící v Brně na kole, chtějí rektoři brněnských univerzit. Svou výzvu k podpoře rozvoje cyklistické infrastruktury předají v pondělí 20. května v 17:00 hodin primátorce Markétě Vaňkové na Dominikánském náměstí.  K iniciativě se prostřednictvím rektorky Danuše Nerudové přidala i Mendelova univerzita v Brně.

Představitelé brněnských vysokých škol chtějí, aby problematika cyklistické dopravy v Brně byla jednou z priorit ve strategii rozvoje města a tato skutečnost byla doložena vyčleněním adekvátních finančních prostředků v rozpočtu radnice.

Výzva má přimět politickou reprezentaci, aby zajistila bezpečnější a komfortnější podmínky pro ježdění na kole v ulicích Brna. Připojit se může každý, kdo s tímto apelem sympatizuje.

„Na Mendelově univerzitě se zabýváme změnou klimatu a tím pádem podporujeme čisté formy dopravy, které přispívají ke snížení emisí oxidu uhličitého,“ uvedla rektorka MENDELU Danuše Nerudová. Brno by se podle ní mělo zařadit k trendu v západních zemích, tedy k podpoře cyklistiky budováním pruhů pro cyklisty, což zvyšuje bezpečnost tohoto druhu dopravy.

Podle výzvy představitelů univerzit je využívání kol jako regulérního dopravního prostředku v Brně v současné době na mnoha místech velice nebezpečné. „Přestože jsou rekonstruovány mnohé ulice s povahou sběrných komunikací, často se nepočítá s vytvořením bezpečného prostoru na kolech formou cyklopruhů nebo cyklostezek,“ uvádí autoři výzvy, podle kterých se má radnice zaměřit zejména na střed města, kde se nachází většina objektů vysokých škol.

Celý text výzvy najdete zde.

Foto: Pixabay