Vinařství roku zná své vítěze

30. 1. 2020
Výraznou stopu podobně jako v minulých letech zanechali v prestižní anketě Vinařství roku vinaři spjatí s Mendelovou univerzitou v Brně. V kategorii malých vinařství vyhrála společnost Gala vinařství, jejíž šéf Jaromír Gala je absolventem školy. Absolutním vítězem letošního ročníku a primát v kategorii středních vinařství získalo VICAN rodinné vinařství, které s Mendelovou univerzitou spolupracuje v rámci kvevri klubu. Z velkých vinařství vyhrál letos Vladimír Tetur.

Vinařství roku letos Svaz vinařů vyhlašoval už podesáté. Odborná komise navštívila devět nominovaných vinařství přímo v jejich provozech, kde podle nastavených kritérií a odborného posouzení zhodnotila jejich činnost od vinohradu, přes sklepní hospodářství až po reprezentační prostory včetně dalších aktivit, kterými se vinařství zabývají. Úroveň vinařství v letošním ročníku byla velmi vysoká a v rámci jednotlivých kategorií i vyrovnaná. Vyhrát ale mohl jen jeden.

VICAN rodinné vinařství je mladé a moderní, barevné a pozitivní vinařství, které se nachází v Mušlově u Mikulova, v samém srdci Pálavy. Ostatně s Pálavou je toto vinařství úzce spjato a hrdě se k ní hlásí. „Odborná porota každoročně vybírá vítěze na základě toho, jak celkově přispívá vinařskému oboru. Vítězné vinařství to plní hned v několika směrech. Jedná se o rodinné a zároveň moderní vinařství orientované na lidi a s tím spojenou vinařskou turistiku. Ve všech svých činnostech podporuje a zároveň zachovává autentičnost regionu Pálavy. Kromě prvotřídních vín vyrábí i další produkty, a to primárně z regionálních surovin,“ shrnuje hlavní důvody výběru vítěze Tibor Nyitray, prezident Svazu vinařů.

Kategorii malé vinařství opanovalo Gala Vinařství. Rodina kolem Jaromíra Galy si zakládá na šetrném přístupu k přírodě. Referenční odrůdou vinařství je především Ryzlink vlašský. Jaromír Galla vystudoval střední vinařskou zemědělskou školu ve Valticích a následně Zahradnickou fakultu MENDELU, specializaci vinařství a vinohradnictví, kde byl jedním z jeho vyučujících ještě profesor Vilém Kraus.

Titul Vinařství roku se v minulosti získala řada absolventů a pedagogů MENDELU například vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský a.s. a další.