Úspěch MENDELU v regionálním žebříčku QS

17. 10. 2019
Britská společnost Quacquarelli Symonds (QS) tento týden zveřejnila regionální žebříček vysokých škol QS Emerging Europe and Central Asia 2020 (EECA), v rámci kterého se MENDELU umístila na 75. místě, což znamená významný posun oproti loňskému roku o více než třicet příček.

Celkem bylo v rámci tohoto rankingu hodnoceno 350 vysokých škol z 28 zemí. Z České republiky se do hodnocení zapojilo 18 vysokých škol, v porovnání s nimi byla MENDELU na 8. místě. Nejlepší českou univerzitou v tomto hodnocení je Univerzita Karlova, která skončila v celkovém pořadí pátá.

„Hodnocení v mezinárodních žebříčcích nám nabízí důležité porovnání s ostatními univerzitami a zvyšuje prestiž MENDELU v mezinárodním kontextu,“ uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Regionální žebříček QS EECA je zveřejňován od roku 2014 a hodnotí výkon vysokých škol ve čtyřech oblastech na základě 10 ukazatelů s odlišnými váhami. Jde o pověst univerzity jak mezi akademiky, tak i zaměstnavateli absolventů. Dále se hodnotí výzkum na základě citací podle databáze Scopus, ale i mezinárodní vědecké sítě. Třetím kritériem je výuka měřená za pomocí indikátorů, jako je například počet studentů na akademického pracovníka. Poslední oblastí je internacionalizace. „Zde je hodnocen podíl zahraničních studentů a podíl zahraničních akademiků, přičemž QS EECA u naší univerzity obzvlášť vyzdvihuje významný podíl zahraničních studentů,“ uvedla Martina Pechová z rektorátu MENDELU.

Mendelova univerzita v Brně je evidována v několika významných mezinárodních žebříčcích vysokých škol. Již pravidelně se zúčastňuje mezinárodního hodnocení vysokých škol U-Multirank. Nově se letos poprvé umístila ve světovém žebříčku nejprestižnějších vysokých škol Times Higher Education (THE). Z českých vysokých škol se umístila na šestém místě a byla klasifikována na pozici 1001+ z téměř 1400 vysokých škol z celého světa. Vedle toho se také objevila v regionálním žebříčku THE Europe Teaching Rankings, kde získala celkově 126.-150. místo mezi hodnocenými českými univerzitami byla druhá.

Pro bližší informace