Krávy ze Žabčic soutěžily na prestižní výstavě

13. 5. 2019
Čtyři krávy v kategorii holštýnského skotu přihlásil Školní zemědělský podnik Žabčice do letošní Národní výstavy hospodářských zvířat. Přípravy na prestižní výstavu trvaly od výběru vhodných kusů půl roku.

Národní výstava hospodářských zvířat se na brněnském výstavišti koná jednou za dva roky. Právě před dvěma lety žabčičtí zemědělci přihlásili kusy ze svého chovu vůbec poprvé a jedna z nich hned vyhrála. Chovu to dodalo na prestiži, říká zástupce ředitele ŠLP Žabčice Oldřich Duchoň a platí to podle něj i přesto, že letos žádný vavřín chov nezískal.

„Výstava pro nás začíná tři až šest měsíců předem tím, že vytipujeme jednotlivé krávy. Jelikož se jedná o mléčné krávy, musí mít v pořádku mléčné žlázy a velikost vemene, což jsou jedny z hlavních parametrů hodnocení. Snažíme se vytipovat krávy s maximální laktací v době výstavy,“ uvedl Duchoň.

Do výběru krav zasáhne bonitér, poté v Žabčicích vybrané kusy začnou vodit, aby byly krávy schopny maximální možné manipulace. Odborníci krávy pravidelně stříhají a myjí, a to nejdříve v Žabčicích a pak ještě opakovaně na výstavě. Výsledek je pak na hodnocení odborné poroty.

Školní zemědělský podnik Mendelovy univerzity v Žabčicích obhospodařuje zhruba 2500 hektarů půdy a chová přibližně 1200 kusů skotu. Patří tak k větším zemědělským podnikům v České republice. Zhruba polovina chovu jsou krávy plemene holštýn s užitkovostí 11.500 litrů mléka.

Kromě toho mají v Žabčicích chov masného skotu, jde o největší kolekci svého druhu v ČR. Tři plemena masného skotu ze Žabčic jsou k vidění i na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně. Masný skot v Žabčicích chovají především pro potřebu výuky budoucích chovatelů. „Chováme jen ta plemena, u nichž má smysl seznámit studenty s jejich vlivem na šlechtění masného skotu,“ dodal Duchoň.