Mistrovství republiky v řezu vinné révy

22. 2. 2019
Mistrovství republiky v řezu vinné révy dnes v Sedleci u Mikulova vyhrál Tomáš Petržela z Vinařství Kovacs z Novosedel na Břeclavsku. Šampionátu se pravidelně účastní i studenti a absolventi Mendelovy univerzity v Brně. V minulosti někteří z nich soutěži také kralovali. Na každého soutěžícího z kategorie ELITE dnes čekalo 25 keřů odrůdy rulandské šedé a na juniory 25 keřů odrůdy dornfelder. Na ořezání byl časový limit 15 minut.

Mezi soutěžícími byl dnes i student magisterského studia vinařství a vinohradnictví MENDELU Štěpán Tesařík (na snímku), který loni vyhrál mezi juniory. Letos se poprvé poměřil s elitou, tedy muži a ženami nad 21 let. „Letos to bylo náročnější, keře měly více tažní. Loni jsem stihl postříhat všech 25 keřů, letos ne, asi jsem si s tím moc hrál,“ uvedl Tesařík, který mezi dospělými skončil spíše na chvostu.

Doplnil, že ve vinohradě doma v Mutěnicích postupuje při úpravě stejně rychle. „Je zima a musí se to ostříhat co nejrychleji, protože pak je zase práce ve sklepě,“ uvedl student MENDELU, který loni v létě dokončil bakalářské studium a pokračuje v magisterském. Do budoucna se chce oboru věnovat a plánuje vlastní vinařství s bratrem.

Studenti MENDELU se tuzemského šampionátu v řezu vinné révy účastní pravidelně. V minulosti soutěži kraloval i Stanislav Škrobák, který ještě jako student vyhrál dokonce i mistrovství světa a dnešnímu programu přihlížel. I přes větrné počasí se dnes sešlo do vinohradu sedmdesát tři soutěžících. „Zájem o soutěž se rok od roku zvyšuje. Letos jsme měli kompletně na plněnou kapacitu již před zahájením soutěže. Deset z nich byly ženy,“ uvedl Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže. Šampionát se konal v Sedleci u Mikulova, obě vinice byly vysazeny v roce 2009 a jsou vedené rýnsko-hessenským způsobem.