Luxusní víno je už stočené do lahví

15. 2. 2019
Luxusní víno odrůdy Cerason ozdobí letošní oslavy sto let Mendelovy univerzity v Brně. Jubilejní víno zrálo tři roky v sudech, dnes ho odborníci z lednické Zahradnické fakulty stáčeli ručně do velkých lahví o objemu 1,5 litru, kterých je pouze omezené množství. Každá láhev má své číslo a bude stát 1919 korun, což je připomínka roku založení univerzity. Na prodej jich bude sto, další dostanou v průběhu letošních oslav významné osobnosti spojené s historií školy.

„Ruční stáčení vína do lahví dnes už ve vinařství není úplně běžné. U takto výjimečného vína je to ale radost. Zabralo nám to několik hodin,“ uvedl Zdeněk Pavlů z Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty.

Mendelova univerzita v Brně je nejstarší samostatnou vysokou školou svého odborného zaměření v České republice. Na fakultě v Lednici vychovává budoucí vinaře a obhospodařuje zhruba 100 hektarů vinic. „Ke stoletému výročí univerzity jsme vybrali skvělé víno z naší dílny, tedy odrůdu, která je nejvíce spojena se stanovištěm Zahradnické fakulty v Lednici. Konkrétně jde o Cerason, tedy odrůdu, kterou vyšlechtilo sdružení Resistant, křížením Merlanu a Fratavy. Jde o interspecifickou odrůdu, odolnější k houbovým chorobám,“ uvedl Mojmír Baroň, vedoucí Ústavu vinohradnictví a vinařství.

Jubilejní víno je sytě granátové barvy připomínající vyzrálý Cabernet Sauvignon. Zráním ve vůni dominují tóny peckového ovoce, zejména tmavých třešní a višní a ušlechtilé dřevo. Název Cerason vychází z latinského pojmenování višně – Prunus cerasus.
Do Státní odrůdové knihy ČR byla odrůda zapsána roku 2008. Jubilejní víno bude oproti například univerzitnímu pivo záležitost pro fajnšmekry a sběratele. „Jde spíše o jakýsi artefakt, než běžné víno,“ uvedl Baroň.

Kontakt pro bližší informace: Bc. Zdeněk Pavlů, Ústav vinohradnictví a vinařství (ZF), tel: 777 647 821