MENDELU poprvé na Science slamu

4. 2. 2019
Zástupci Mendelovy univerzity v Brně se poprvé v historii zúčastní Science slamu, což je unikátní formát propagace vědy. Tři zástupci MENDELU poměří svoje síly 5. března v brněnském SONO centru se stejným počtem kolegů z Masarykovy univerzity, která stejně jako naše alma mater slaví letos stoleté narozeniny. Rezervovat vstupenky je nutné co nejdříve.

Science slam je unikátní formát popularizace vědy, v rámci kterého vědci mluví o sobě a své práci jednoduše a zábavně. Výzkumníci se na chvíli stávají herci a v krátkém čase publiku zprostředkovávají to nejzajímavější ze svého výzkumu. Cílem představení je především pobavit, informovat a ukázat vědu v jiném světle.

„Od Science slamu očekávám velkou nervozitu, zajímavou akci, novou zkušenost. Tato forma propagace je potřeba, věda by se měla popularizovat,“ uvedl prorektor pro tvůrčí činnost Vojtěch Adam. Sestavu MENDELU doplní dendrochronolog Michal Rybníček a Petr Sláma, který se zabývá mastitidou, tedy onemocněním dojného skotu. „Čekám nervozitu, výpadek paměti a zcela jinou formu prezentace než na kterou jsem zvyklý, takže to bude velká výzva,“ uvedl Sláma.

Dendrochronolog Michal Rybníček si přeje, aby se jeho obor dostal do širšího povědomí veřejnosti. „Science slam vnímám jako příležitost tento vědní obor atraktivně představit mladým. Současně je to výzva – to, co učím studenty celý jeden semestr, musím shrnout pro obecenstvo do šesti minut. Očekávám tedy značný stres, protivnou nervozitu, minimálně jeden šťavnatý trapas, potlesk, radost, úlevu a po poctivém výkonu dobré pivo,“ uvedl Rybníček jehož tým datuje nejstarší dřevěné archeologické nálezy v Česku.  Proti triu z MENDELU za Masarykovu univerzitu vystoupí Ivan Foletti, Tomáš Tyc a Julie Bienertová Vašků.

„Letošní ročník Science slamu se váže ke století obou našich univerzit. Na podobných akcích bychom chtěli do budoucna dál spolupracovat,“ doplnila vedoucí Oddělení komunikace a marketingu MENDELU Jiřina Studenková.

Akce je pro návštěvníky zdarma, je ale nutné si co nejdříve zaregistrovat na webu. Přijďte podpořit naše vědce.