Začala škola evropské integrace

15. 11. 2018
Přednáška Lubora Laciny z Ústavu financí (PEF) Mendelovy univerzity na téma Krize eurozóny otevřela dnes v Brně Podzimní školu evropské integrace. Jejím hlavním tématem je letos budoucnost Evropy a eurozóny ve světle brexitu.

Téma je aktuální mimo jiné výrazným posunem ve vyjednávání zúčastněných stran z včerejšího večera. Lacina dnes uvedl, že bude zajímavé sledovat, jak se bude Velké Británii dařit rok nebo dva po jejím vystoupení z Evropské unie. „Ostatní budou čekat, zda z brexitu Velká Británie vybruslí bez velké ztráty,“ uvedl Lacina. Pokud její ekonomika bude v dobrém stavu, může to přinést podle Laciny další palebnou sílu pro argumenty euroskeptiků.
Některé problémy, které Evropská unie prožívá od roku 2008, Lacina přirovnal k dominu. „Stále hrozí, že celý projekt, který funguje od druhé světové války, může tímto efektem spadnout,“ uvedl Lacina. V této souvislosti pak zmínil globalizované finanční trhy. „V okamžiku, kdy začnou být nervózní a spekulovat nad tím, že se něco stane, tak se to stane,“ uvedl Lacina. Palebná síla spekulantů je podle něj tak velká, že pokud se rozhodnou, nebude síla, která by udržela eurozónu pohromadě.
Podzimní školu evropské integrace organizuje think-tank Mendelova evropského centra ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR, Informačním centrem Europe Direct při Mahenově knihovně v Brně, s Eurocentrem Brno a Provozně-ekonomickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně.
Dnes a zítra se zájemci mohou těšit na přednášky odborníků z akademické, veřejné či soukromé sféry. Společným jmenovatelem panelových diskuzí je téma budoucího směřování Evropské unie a budoucí vývoj eurozóny. Podzimní školu evropské integrace uzavře v pondělí 19. listopadu panelová diskuse na téma Proč Slováci mají rádi euro a Češi se ho bojí? Téma dnes zmínil v úvodní přednášce i Lacina. Podle něj Slovensko s eurem nemá závažný problém a českou ekonomiku dohání, což by mohlo být argumentem ke vstupu ČR do eurozóny.

Bližší informace a program najdete zde: http://www.pef.mendelu.cz/article/podzimni-skola-evropske-integrace-v-brne