Studenti chystají akci k připomenutí listopadových událostí

14. 11. 2018
Brněnští studenti připravují druhý ročník Brněnského sedmnáctého. I v tomto roce si chtějí připomenout listopadové události z let 1939 a 1989, a to na náměstí Svobody 17. listopadu od 17 hodin. Brněnský sedmnáctý organizují studenti ze všech veřejných a státních brněnských univerzit. Ke studentům z MUNI, VUT, MENDELU, VFU a JAMU se nově přidali i studenti Univerzity Obrany. Odehraje se také lampionový průvod, jehož trasa vede přes historická místa.

,,Program začne přesně v pět hodin odpoledne na náměstí Svovody. Lidé se mohou těšit na zajímavé příběhy těch, kteří listopadové události z let 1939 a 1989 zažili. Opomenout nechceme ani aktivní osobnosti z dnešní doby nebo studenty, kteří v podobných okamžicích hrají vždy důležitou roli. Atmosféru zpříjemní také hudební vystoupení,“ říká Stanislav Čaban z JAMU, který je jedním z hlavních organizátorů.

Brněnský sedmnáctý je výjimečný tím, že jej organizují studentští zástupci celkem šesti univerzit. „Akci připravuje tým, který tvoří studenti napříč univerzitami. Ačkoliv studujeme různé obory, rádi společně tvoříme akci, kterou vnímáme jako připomínku zásadních historických událostí. Chceme se vzájemně vzdělávat a stejně tak je našim cílem připomínat historii ještě mladším generacím,“ doplňuje Sylvie Ševčíková, která v Brněnském sedmnáctém zastupuje Studentské Brno a VFU.

Lampiónový průvod odvypráví příběhy hned několika brněnských míst

Od 19 hodin bude na hlavní program navazovat tradiční Lampiónový průvod, který pořádá Nadační fond studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Ten bude mít několik zastávek – Moravské náměstí, Komenského náměstí, Filozofickou fakultu MU, Stavební fakultu VUT, Právnickou fakultu MU, Kaunicovy koleje a Kraví horu. ,,Účastníci si na zastávkách našeho průvodu budou moci poslechnout, co se na těchto místech stalo po okupaci neměckých vojsk a ve válečných letech. Na akci zveme širokou veřejnost, i ty nejmenší,“ zve Kateřina Holíková, která je jednou z organizátorek průvodu.

Do letošního ročníku se doprovodným programem zapojí i Post Bellum a Společně Brno, které pořádá od 14 hodin výstavu a debatu s Milanem Uhdem a Zdenou Mašínovou. „Naší snahou je postupné propojení s ostatními organizacemi, které nejsou v akademické sféře. Cílem je spojení všech brněnských akcí, které by fungovaly a navazovaly na sebe jako jeden celek pro 17. listopad v Brně,“ uvedl Martin Daněk z Mendelovy univerzity.

Další informace k Brněnskému sedmnáctému budou postupně dostupné na internetových stránkách www.brnensky17.cz.

Kontakt pro bližší informace: Michal Hořínek, tel.: 724 006 983, horinek@studentskebrno.cz, www.brnensky17.cz