Školní statek MENDELU navštívil komisař EU Hogan

19. 10. 2018
Společná zemědělská politika, návrh rozpočtu Evropské unie na léta 2021-2027 a situace v českém zemědělství byly hlavními tématy dvoudenní návštěvy Komisaře Evropské unie pro zemědělství a rozvoj venkova Phila Hogana v České republice. V jejím rámci dnes navštívil i školní zemědělský statek Mendelovy univerzity v Žabčicích.

Eurokomisař prošel areál školního statku, který má unikátní stádo masného skotu čítající 16 plemen krav. Odborníků se ptal například na charakteristiky, které se v tuzemsku na krávě nejvíce cení nebo na ceny plemenných býků. V Žabčicích mohl mimo jiné obdivovat nejkrásnější krávu holštýnského plemene Káju, která vyhrála loni na národním šampionátu v Brně. „Dnes jí to velmi slušelo,“ řekl o šampionce na tiskové konferenci Hogan. „Zjistil jsem, že jižní Morava je regionem skvělých vín, jídla, Mendelovy univerzity a traktorů Zetor,“ řekl Hogan novinářům.

Podle rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové eurokomisař ocenil nejen unikátní sbírku plemenného skotu ale také demonstrační farmu, kterou školní zemědělský podnik má. „Bavili jsme se i o roli univerzit v současnosti. Podle eurokomisaře musí vychovávat studenty interdisciplinárně, protože příští generace zemědělců bude muset hospodařit jinak, než ta předchozí,“ uvedla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová.

Hogan dnes také uvedl, že Evropská unie chce vyčlenit 10 miliard euro na oblast výzkumu a inovací. „My se to budeme muset naučit čerpat,“ doplnil k tomu ministr zemědělství Miroslav Toman. Ostatně návrh rozpočtu EU na roky 2021-2027 patřil k hlavním tématům setkání zemědělských odborníků v Žabčicích. „Pokud chceme dosáhnout všech cílů Společné zemědělské politiky, je nezbytné mít k tomu dostatečně silný rozpočet, alespoň na úrovni současného programového období,“ uvedl Toman.

ŠZP Žabčice je účelovým zařízením Mendelovy univerzity v Brně, které zajišťuje nejen praktickou výuku studentů, ale také výzkumnou činnost akademiků. K aktuálním výzkumným projektům patří například polní pokusy se zaměřením na různé systémy hospodaření v podmínkách jižní Moravy. Řada z nich je aktuální zejména vzhledem k suchu. Jde například o pěstování brambor s využitím kapkové závlahy. Vědci posuzují také výkonnost odrůd u vybraných plodin systémy výživy rostlin v podmínkách snížené dostupnosti vláhy nebo projekt demonstrační farmy.

„Za zmínku jistě stojí nejen sucho ale stoupající výpar z půdy při rostoucí teplotě a nerovnoměrnost srážek s atypickým vrcholem do sklizňové zralosti hroznů ve vinicích, kdy dochází rovněž ke značným nepojistitelným škodám,“ uvedl k aktuálním otázkám Radomil Měřínský, ředitel Školního zemědělského podniku Žabčice.

Více aktualit

Všechny aktuality