Lesníci vysadí v arboretu lípu k výročí republiky

8. 10. 2018
Lesníci ze školního lesního podniku Mendelovy univerzity vysadí v sobotu 13. října v Arboretu Křtiny strom k výročí sto let od založení republiky. Vysazovat budou symbolicky lípu srdčitou, tedy strom spojený s českými dějinami už dlouhá staletí.

Podle Václava Hurta ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny najde lípa v Arboretu Křtiny vhodné podmínky. „Bude vítat a poskytovat stín pro příchozí návštěvníky na hrázi přímo u vstupu do arboreta,“ uvedl Hurt. Sázení vzrostlé lípy se uskuteční ve 13:00 hodin v rámci Podzimního dne otevřených dveří arboreta.

Celodenní program začíná v 9:00 hodin a končí v 16:30 hodin. „Na dnu otevřených dveří si mohou rodiče nebo prarodiče společně s dětmi vyzkoušet vysadit svůj strom a navštívit stanoviště s lesní pedagogikou,“ uvedl Hurt.

Arboretum Křtiny je známou sbírkou dřevin. Nachází se mezi městysi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od Brna, v těsné blízkosti CHKO Moravský kras, na území Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Na ploše 23 ha je přes 1 000 druhů dřevin z celého světa. Unikátní sbírka byla založena v letech 1928 – 1929 profesorem Augustem Bayerem. Je určena zejména pro výuku studentů a výzkum. Arboretum je uvedeno i v seznamu evropských botanických zahrad a arboret, patří mezi nejznámější objekty tzv. lesoparkového typu ve střední Evropě, navštěvují je odborníci z celého světa.

Kontakt pro bližší informace: Václav Hurt, vedoucí Střediska sazenic, arboret a okrasné zeleně Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, tel.: 734 796 238, vaclav.hurt@slpkrtiny.cz