Přírodní, rustikální, boho. Společnost Do kytek vyzdobila už dvacet svateb

Michaela BrázdováKytice pro nevěstu, korsáž pro ženicha, věnečky do vlasů, ale i květinovou výzdobu sálu. To vše nabízí firma Do kytek, která využívá především místní a regionální přírodní materiály pro výzdobu svateb. Založila ji spolu se spolužačkami studentka Mendelovy univerzity Michaela Brázdová, která se rozhodla do vlastního podnikání pustit po absolvování kurzu Podnikni to. Za necelý rok fungování už s kolegyněmi ozdobily na dvacet svateb. V budoucnu by rády rozšířily sortiment pro nevěsty a pořídily si vlastní zahradu pro pěstování květin.

Pracovat s květinami byl sen Michaely Brázdové už od malička. „Uvědomila jsem si, že květiny jsou nejen krásné, ale že se prostřednictvím nich dají vyjádřit emoce. Dělají lidem radost,“ popisuje spoluzakladatelka společnosti Do kytek.

Do kytekVystudovala Střední zahradnickou školu v Ostravě. Následně pokračovala na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity. Během studia na vysoké škole se postupně začal rodit nápad na vlastní podnikání. „Hlavním impulzem bylo setkání se spolužačkami, se kterými se navzájem doplňujeme, máme stejný cíl, jednotnou vizi a chceme společně dělat radost ostatním. Daly jsme dohromady tým, který člověk potřebuje, pokud chce začít něco velkého. Navíc jsme chtěly udržet přátelství i po škole,“ říká Michaela Brázdová, která má v Do kytek tři další kolegyně.

Pouhá myšlenka na vlastní podnik se změnila v plán po úvodní hodině kurzu Podnikni to! „Narazila jsem na kurz přes Institut celoživotního vzdělávaní na Mendelově univerzitě a absolvovala jsem ho na Fakultě regionálního rozvoje a mezinárodních studií,“ popisuje Brázdová. Kurz ji prý mimo jiné naučil nebát se říct o svém snu okolí. „Pokud máte nápad, ale nevíte, jak začít, Podnikni to vám dodá odvahu. Sen si pomalu rozpracováváte, rozvíjíte a zjistíte, že tím, že o něm mluvíte, získáváte i zpětnou vazbu. Ta vás může velice dobře nasměrovat a posunout k cíli,“ vysvětluje Brázdová.

První zákaznicí Do kytek byla kamarádka z vysoké školy, která plánovala svatbu. „Zájem přátel byl a prozatím stále je. Zpočátku jsme proto neřešily žádnou reklamu a spoléhaly jen na doporučení. Teď už si nás ale zákazníci hledají i přes Facebook,“ říká Brázdová, pro kterou bylo na začátku největší překážkou nízké sebevědomí. „Když chcete podnikat a pracovat s lidmi, tak je zapotřebí stát si za svou vizí a mít zdravé sebevědomí. S tím jsem dlouho bojovala. Díky zkušenostem jsem tuto překážku ale překonala,“ říká Brázdová.

Do budoucna sní Brázdová a kolegyně o vlastní zahrádce. „Také bychom chtěly spolupracovat a nakupovat květiny od místních pěstitelů. Ani jedno prozatím nemáme. Využíváme květiny z našich rodinných zahrádek, z luk a rumišť,“ říká mladá zahradnice. Dalším snem je rozšířit nabízené služby o pronájem svatebních dekorací a prostorů k svatbám. „Zatím se to zdá jako velké sousto, ale jsme rozhodnuté dopracovat se i těch nejvyšších cílů,“ uzavírá Michaela Brázdová.

Do kytek