Hlavní expozici na Floře nachystali floristé z Lednice

15. 8. 2018
Nejen záplavu nádherných květů, ale i současné výstavnické a zahradnické trendy nabídne od čtvrtka Flora Olomouc. Tradiční výstavní akce slaví letos 60. narozeniny. Výročí připomene expozice, mapující historii, současnost a budoucnost Výstaviště Flora Olomouc. Prostory pavilonu A se promění v šest desítek „Rozkvetlých let", které byly pro Floru zásadní. Jedním ze tří architektů ústřední expozice Ing. Jiří Martinek, Ph.D. ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

„Expozice zabírá celou plochu pavilonu A a společně jsme ji se studenty Ninou a Sebastianem Loderovými v myšlenkách připravovali již od začátku září minulého roku. Projekt jsme zpracovávali po dobu cca 6 měsíců a fyzická realizace pavilonu probíhá od pondělí do otevření výstavy ve čtvrtek. Nyní prožíváme, spolu s dalšími 18 studenty ZF MENDELU, opravdu dlouhé tři dny při náročné, ale krásné práci s květinami,“ uvedl Martinek.

Podle něj aktuální floristické trendy přejí přírodním vzorům i materiálům v květinových aranžmá, a proto se je Martinek spolu s kolegy snaží výrazně využívat. „V dekoracích prožijete hodnost plného léta, která nabízí květy travin či množství drobnějších květů i atraktivních odkvetlých částí zahradních trvalek ze záhonů výstaviště FLORA Olomouc. Zmíněné přírodní materiály pak kombinujeme s klasickou krásou prošlechtěných růží, lilií, jiřin a mečíků. Velkoplošné aranžované záhony z těchto materiálů jsou opravdu impozantní a přinášejí jejich pozorovatelům dojem z rozkvetlé louky,“ uvedl Martinek.

Florista a proděkan Zahradnické fakulty v Lednici chce spolu s kolegy návštěvníky přilákat na komplexní průřez tím nejlepším, co se objevilo v areálu výstaviště od jeho vzniku. „Je těžké vybrat to nejlepší. Pro mne nejzajímavější částí je prezentace věnovaná tomu nejlepšímu z partnerských botanických zahrad, v které je možné spatřit z blízka mnoho neobvyklých i vzácných rostlin. Jsem rád, že mezi nimi nechybí ani Botanická zahrada a arboretum MENDELU, která poskytla úžasnou kolekci orchidejí a tilandsií,“ uvedl Martinek.

Slavnostní zahájení letní etapy Flora Olomouc 2018 se uskuteční ve čtvrtek 16. srpna v 10.30 hodin v pavilonu A. Retrovečer v pavilonu A u příležitosti letní etapy a oslav 60. výročí Flory mohou návštěvníci navštívit v pátek 17. srpna od 20 hodin. Nebude chybět večerní prohlídka pavilonu A, komentovaná právě Jiřím Martinkem, jedním z autorů expozice.

Kontakt pro bližší informace za MENDELU: Ing. Jiří Martinek, Ph.D., jiri.martinek@mendelu.cz, tel.: +420606033065

Web organizátora Flory Olomouc najdete zde.