Odborníci sestavili cenovou mapu dřevostaveb

17. 7. 2018
Nejlevnější formou dřevostaveb jsou na českém trhu v současnosti velké panelové stavby, které se vyrábí v halách a montují až u zákazníka. Jejich cena se snižuje s plochou obestavěného prostoru až na 3500 korun za metr krychlový. Oproti tomu cena srovnatelně velkých roubenek je zhruba dvojnásobná. Vyplývá to z výzkumu vědců Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky Mendelovy univerzity v Brně.

Jedná se o první exaktní cenovou mapu dřevostaveb, která je na českém trhu k dispozici. Množství dřevostaveb přitom každoročně roste, loni jich stavebníci v ČR dokončili 2159, což je nejvíce v historii. Podíl dřevostaveb na trhu rodinných domů v loňském roce podle Asociace dodavatelů montovaných domů dosáhl 14,84 procenta.

Jak se trh s dřevostavbami rozvíjí, roste i počet firem, které v oboru podnikají. Dosud ale chybělo podrobné srovnání cen. K dispozici byla pouze průměrná cena obestavěného prostoru dřevostaveb, ovšem bez ohledu na velikost stavby, počet pater, použitou stavební technologii a další ukazatele. „Tato metodika tzv. Jednotné klasifikace stavebních objektů předpokládá navíc přesnost ocenění stavby v rozpětí 25 procent, což je pro zvážení přiměřenosti ceny daného domu těžko použitelné,“ uvedl Josef Lenoch z Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky Mendelovy univerzity v Brně.

Odborníci nově zmapovali 800 nabízených staveb od 50 firem. Data zachycují trendy tržních cen podle velikosti obestavěného prostoru, zastavěné plochy a podlahové plochy domů. Z výsledků vyplynulo, že u většiny staveb je cena v reálu vyšší, než u dosavadní nepřesné metodiky. Panelové dřevostavby vyjdou při velikosti 1100 m3 na zhruba 3,85 milionu korun bez DPH. Malé sruby jsou při přepočtu na obestavěnou plochu nejdražší, při velikosti 100 metrů krychlových stojí 825.000 bez DPH, ty velké s plochou 800 metrů krychlových pak vyjdou až na 5 milionů korun. K dražším stavbám patří v přepočtu i roubenky s plochou kolem 200 metrů krychlových, které vyjdou v součtu na 1,560 milionu korun. Ceny pasivních domů a staveb z vrstveného dřeva se pohybují kolem 6000 korun za metr krychlový a patří na trhu k těm levnějším.

Podle Josefa Lenocha z Ústavu lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky Mendelovy univerzity v Brně analýza ukázala, že dosavadní údaje o situaci na trhu byly velmi nepřesné. „Lidé uvažující o pořízení dřevostavby rodinného domu mají nyní mnohem přesnější pomůcku pro zjištění, zda právě ta jejich uvažovaná stavba je cenově přiměřená dle velikosti, stavebního systému, počtu pater a podobně,“ uvedl Lenoch.

Podle předsedy Asociace dodavatelů montovaných domů Vratislava Blahy tempo růstu dokončených dřevostaveb bylo loni téměř 2,5 x rychlejší než u domů realizovaných jinými technologiemi.  Nejvíce dřevostaveb vzniká metodou lehkého rámového skeletu, a to panelovou. „To svědčí o tom, že s růstem poptávky po dřevostavbách rostou i výrobní kapacity větších výrobců, kteří realizují svou produkci v krytých halách bez negativních povětrnostních vlivů, kde také dosahují kromě výborné kvality i lepší efektivitu práce a vyšší produktivitu výroby,“ uvedl Blaha. Na druhou stranu loni meziročně mírně poklesly počty dokončených srubů a roubenek a staveb realizovaných technologií panelů z masivního dřeva.  „Věřím, že trend růstu postavených dřevostaveb a jejich podílu na trhu rodinných domů v ČR bude pokračovat a během několika let se u nás podíl dřevostaveb v oblasti rodinných domů zvýší na úroveň Německa nebo Švýcarska, tj. kolem 20 % podílu na trhu rodinných domů,“ uvedl Blaha.

Kontakt pro bližší informace:

Ing. Josef Lenoch, Ph.D. Ústav lesnické a dřevařské ekonomiky a politiky, Mendelova univerzita v Brně, tel.: 777 974 605

Ing. Vratislav Blaha, CSc.předseda Asociace dodavatelů montovaných domů, tel.:      +420 602 702 743

Více aktualit

Všechny aktuality