Studenti MENDELU uspěli v soutěži brněnské radnice

29. 6. 2018
Studenti Mendelovy univerzity v Brně kralují pilotnímu ročníku Studentské metropolitní soutěže, kterou vyhlásila brněnská radnice. Absolutním vítězem se stal projekt Tree Office neboli stromová kancelář Patricie Štefíkové z AF MENDELU, která společně se třemi studenty z FA VUT vytvořila meziuniverzitní tým. Jde o dřevěnou stavbu, která umožňuje pracovat nebo studovat v příjemném prostředí parku. Návrh, který je momentálně přihlášený i v participativním rozpočtu Dáme na vás, počítá s umístěním v Lužánkách.

Druhý v pořadí skončil projekt týmu z FRRMS vedeného Kamilou Hausknechtovou, který přišel s nápadem Klikotočů a zaměřuje se naopak na volný čas. „Jde o přístroj kovové konstrukce, kde jsou audionahrávky v různých jazycích. Točením kliky se vyrobí elektrická energie, takže je to nízkonákladové. Naše vize je, že by to bylo umístěné u různých památek, mohlo by to tvořit celou trasu. Jednu takovou jsme navrhli v historickém středu. Místní i cizinci by se tak dozvěděli informace o dané památce nebo třeba pozvánky na akce, které se tam budou dít,“ uvedla jedna z členek týmu Hana Rubíčková.

Studentskou metropolitní soutěž zorganizovalo Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce Magistrátu města Brna. „Studentských soutěží probíhá celá řada, protože potenciál studentů je zvláště tady v Brně obrovský. Naším cílem bylo dostat je za katastr města Brna a vygenerovat témata, která mají přesah do celé metropolitní oblasti,“ popisuje Petr Šašinka z Magistrátu města Brna.

Na organizaci soutěže spolupracoval magistrát se Studentským Brnem. Jejich výzva nakonec přilákala asi dvě desítky projektů. „Původně jsme chtěli sesbírat nápadů co nejvíce. Nakonec jich bylo zhruba dvacet, ale detailně zpracovaných, to jsme ani nečekali,“ zhodnotil ambasador Studentského Brna Michal Hořínek. „Věřím, že se pilotní ročník osvědčil a že soutěž bude pokračovat i v budoucnu,“ doplnil.

Bliší informace najdete zde: https://www.brno.cz/brno-aktualne/co-se-deje-v-brne/a/tree-office-a-klikotoc-studentska-metropolitni-soutez-zna-sve-viteze/