Pozvánka na otevření opravené studánky

20. 6. 2018
Studánka Pod Novým hradem, která vznikla už v roce 1938, se slavnostně představí ve své nové zrekonstruované podobě.

V úterý 26.6. se ve tři hodiny odpoledne uskuteční slavnostní otevření zrekonstruované studánky Pod Novým hradem. Studánka postavená už v roce 1938 prošla v minulosti řadou citlivých rekonstrukcí. V poslední době se ale zhoršil její technický stav a voda ze studánky přestala vytékat. Proto se na jaře letošního roku Školní lesní podnik Masarykův les ve Křtinách rozhodl pro celkovou rekonstrukci jak jímky pramene, tak i samotné stavby, nevynechal ani obnovení písma a grafiky. Celá oprava se uskutečnila díky finanční podpoře značky Toma v rámci projektu „Živé studánky“. Svým dílem přispěli při rekonstrukci také adamovští občané, hasiči a společnost ADAVAK, s.r.o.

Původní studánka vznikla díky iniciativě profesora Josefa Opletala, který působil na Lesnickém odboru tehdejší Vysoké školy zemědělské. Sám stavbu projektoval, řídil i vyryl nápisy a kresby do betonu studánky. Studánka je součástí „Lesnického Slavína“, unikátní sítě památníků, studánek a pamětních desek. Tato místa tvůrci věnovali především význačným lesníkům, ale i umělcům – milovníkům přírody, nebo samotným obyvatelům lesa.