Kurzy Podnikni to! nabízí už 10 vysokých škol, začaly na MENDELU

13. 6. 2018
Jak vymyslet službu či produkt, za které bude někdo ochoten zaplatit. Co vlastní podnikání vůbec obnáší a zda je na to člověk připraven. I takové znalosti a dovednosti si ověří absolventi kurzů Podnikni to! Za dva a půl roku jich je už více než 500. Platforma, za kterou stojí absolvent Mendelovy univerzity v Brně Jakub Tížek, pomáhá mladým lidem bez zkušeností na cestě k prvnímu vlastnímu podnikání. Kurzy nabízí už deset vysokých škol v České republice. Letos Tížek plánuje zpřístupnit kurzy i široké veřejnosti a otevřít pobočku Podnikni to! na Slovensku.

Inteligentní náramek Life Saving Bracelet, který neustále monitoruje životní funkce a umí přivolat lékaře, či Bikedoo, zařízení přeměňující obyčejný vozík na elektrickou trojkolku za pár vteřin. To jsou jen dva z mnoha nápadů, které slaví úspěchy a které spojuje fakt, že jejich autoři prošli kurzem Podnikni to!. „V České republice velmi dobře funguje řada inkubátorů a inovačních center. Předpokladem jejich programů ale obvykle je, že už má člověk jasný nápad na nějakou službu či produkt. V rámci těchto platforem pak dostane k ruce odborníky, kteří mu pomohou myšlenku dál rozvíjet, či je představen investorům. My jsme ale udělali krok zpět a podporujeme ty, kteří o podnikání teprve začínají uvažovat. Někdy mají nápad a nevědí, co s ním. Mnohdy ale ještě nemají ani ten nápad,” vysvětluje zakladatel Podnikni to! Jakub Tížek, který sám už při studiu na vysoké škole založil několik soukromých společností a chtěl dát především mladým lidem šanci rozhodnout se, zda se chtějí po dostudování nechat zaměstnat či se pustit do něčeho vlastního.

 

Sám jsem začínal doslova ze sklepa, bez kontaktů a zkušeností. Půjčil jsem si na rozjezd peníze od svého táty, cpal je do něčeho, čemu jsem nerozuměl, a ono to vůbec nefungovalo. Stálo mě to rok a půl života a sto tisíc, než se začaly dostavovat první úspěchy,“ uvedl Tížek, který stál například za portálem hodnotícím jazykové školy a kurzy FairList či za dotační agenturou James Grant.

 

Dnes v rámci série workshopů pomáhá lidem objevit zajímavý podnikatelský nápad a přetvořit ho ve zpeněžitelný produkt či službu. „Nemáme ambici udělat z každého účastníka kurzu úspěšného podnikatele. Představujeme lidem způsob uvažování, který mohou využít například i v soukromém životě nebo zaměstnání. Mohou si také v bezpečném prostředí s nulovými nebo minimálními investicemi ověřit, zda je jejich nápad vůbec životaschopný,” uvedl Tížek, kterého platforma Podnikni to! napadla v momentu, kdy se na něj spolužáci a kamarádi neustále obraceli s dotazy, jak s podnikáním začít.Kurzy Podnikni to! vedené zkušenými lektory z praxe mají ucelenou metodiku výuky a trvají osm týdnů. Jako první je před třemi lety začala nabízet Mendelova univerzita prostřednictvím Institutu celoživotního vzdělávání MENDELU. Dnes už běží na deseti vysokých školách po celé republice a prošlo jimi přes pět set studentů.

 

Kurzem prošla například další studentka Mendelovy univerzity v Brně Michaela Brázdová. Se svými spolužačkami se pak pustila do vlastního podnikání, a tak vznikla firma Do kytek, která nabízí kytice pro nevěstu, korsáž pro ženicha, věnečky do vlasů, ale i květinovou výzdobu sálu. V budoucnu je cílem rozšířit sortiment pro nevěsty a pořídit si vlastní zahradu pro pěstování květin. „Také bychom chtěly spolupracovat a nakupovat květiny od místních pěstitelů. Ani jedno prozatím nemáme. Využíváme květiny z našich rodinných zahrádek, z luk a rumišť,“ říká mladá zahradnice. Dalším snem je rozšířit nabízené služby o pronájem svatebních dekorací a prostorů k svatbám. „Zatím se to zdá jako velké sousto, ale jsme rozhodnuté dopracovat se i těch nejvyšších cílů,“ uzavírá Michaela Brázdová, která je tak jednou z úspěšných absolventek kurzu Podnikni To!

Kvůli velmi dobrým ohlasům plánuje jeho duchovní otec Jakub Tížek otevřít kurzy i pro širší veřejnost. Už nyní spolupracuje například s úřady práce, hospodářskou komorou či s Asociací malých a středních podniků. „Chtěli bychom kurz uzpůsobit také například potřebám maminek na mateřské dovolené, které se rozhodují, zda se vrátit do zaměstnání nebo zkusit rozvinout vlastní podnikatelský nápad. V budoucnu plánujeme program nabídnout i dětským domovům a podpořit tak mladé lidi, kteří z domova odcházejí, v rozvoji vlastního podnikání,” dodává Jakub Tížek, který na podzim povede na Poradenském a profesním centru, které působí na Institutu celoživotního vzdělávání, další kurzy Podnikni To!

 

 

Kontakt pro bližší informace:

 

Jakub Tížek

Zakladatel a výkonný ředitel Podnikni to!

tel.: 774 243 636, email: tizek@podniknito.cz

Více aktualit

Všechny aktuality